|
Sokal - historia i dzień dzisiejszy miasta i rejonu Odwiedź Sokalszczyznę - rejon w województwie lwowskim
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Stanisław Zasada
Gość
|
Wysłany: Pon 13:08, 25 Cze 2007 Temat postu: program uroczystości beatyfikacyjnych o. Papczyńskiego |
|
|
INFORMACJA PRASOWA
Licheń.
Znany jest już program uroczystości beatyfikacyjnych o. Papczyńskiego
Aż trzy dni będą trwały międzynarodowe uroczystości religijne z udziałem dwóch watykańskich dostojników i szefów dwóch państw związane z beatyfikacją założyciela Zgromadzenia Księży Marianów, ojca Stanisława Papczyńskiego, które w połowie września odbędą się w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu.
- Dla marianów na całym świecie to ważny dzień. Nasz Założyciel zostanie ogłoszony błogosławionym ponad 300 lat od swojej śmierci. To, że akurat licheńskie Sanktuarium będzie świadkiem tego wielkiego wydarzenia, traktujemy jako niezwykłe wyróżnienie. Szacujemy, że tę radość zechce z nami dzielić około 100 tysięcy pielgrzymów uczestniczących w Mszy beatyfikacyjnej - powiedział rzecznik licheńskiego Sanktuarium, ksiądz Zbigniew Krochmal ze zgromadzenia marianów.
Beatyfikacyjną Mszę świętą, podczas której ojciec Papczyński zostanie ogłoszony błogosławionym, odprawi 16 września w południe Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, kardynał Tarcisio Bertone. W liturgii na Placu przed bazyliką licheńską wezmą udział prezydenci Polski i Litwy – Lech Kaczyński i Valdas Adamkus, gdyż zmarły trzysta lat temu Stanisław Papczyński żył i działał w czasach Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
Dzień wcześniej kardynał Bertone poprowadzi nieszpory w bazylice. Oddając cześć ofiarom reżimu hitlerowskiego, które w 1999 roku papież Jan Paweł II wyniósł na ołtarze, watykański dostojnik będzie się modlił z wiernymi o pokój na świecie w Kaplicy 108 Męczenników II Wojny Światowej.
Po nieszporach w bazylice, w której głównym ołtarzu widnieje słynący łaskami wizerunek Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski, czczonej od 150 lat w licheńskim Sanktuarium, odprawiona zostanie Msza św. Po liturgii Prymas Polski, kardynał Józef Glemp poprowadzi w świątyni Apel Maryjny i procesję ze świecami.
Nazajutrz rano przybyły do Lichenia prefekt watykańskiej Kongregacji Życia Konsekrowanego, kardynał Frank Rode odprawi w Kaplicy Trójcy Świętej jutrznię dla zakonników i zakonnic z różnych zgromadzeń.
Po odprawionych w południe głównych uroczystościach beatyfikacyjnych kardynał Bertone uda się do Góry Kalwarii koło Warszawy, gdzie znajduje się grób ojca Papczyńskiego. Sekretarz Stanu będzie modlił się tam w intencji Kościoła w Polsce i Zgromadzenia Księży Marianów.
Dzień później, 17 września, w 306. rocznicę śmierci ojca Papczyńskiego, przy grobie Błogosławionego w Górze Kalwarii będzie się modlił kardynał Rode. W znajdującym się tam sanktuarium na Mariankach pochodzący ze Słowenii purpurat odprawi dziękczynną Mszę za wyniesienie na ołtarze Założyciela marianów.
Urodzony w 1631 roku w Podegrodziu na Sądecczyźnie w chłopskiej rodzinie Jan Papczyński wstąpił w młodości do zakonu pijarów, gdzie przyjął imię Stanisław. Po 14 latach opuścił zakon, by założyć własne zgromadzenie. Stolica Apostolska zatwierdziła je pod koniec jego życia w 1699 roku. Zmarł 17 września 1701 roku w Górze Kalwarii.
Proces beatyfikacyjny ojca Papczyńskiego rozpoczął się w połowie XVIII wieku, jednak rozbiory uniemożliwiły jego dokończenie. Wznowiony w 1952 roku proces zakończył się w 1992 roku wydaniem przez Jana Pawła II dekretem o heroiczności cnót Papczyńskiego. 16 grudnia 2006 roku Benedykt XVI uznał zaś cud za jego wstawiennictwem.
Ojciec Papczyński będzie czwartym błogosławionym marianinem. Do tej pory beatyfikowani zostali: litewski arcybiskup Jerzy Matulewicz, który w 1909 roku odnowił skazane przez zaborców na wymarcie Zgromadzenie Księży Marianów i sam został jego członkiem, a także dwaj męczennicy ostatniej wojny – księża Jerzy Kaszyra i Antoni Leszczewicz.
Stanisław Zasada
Biuro Prasowe
Sanktuarium Maryjnego
w Licheniu
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
WP
Gość
|
Wysłany: Nie 11:46, 16 Wrz 2007 Temat postu: Wczoraj rozpoczęły się uroczystości w Licheniu |
|
|
Licheń. Wczoraj rozpoczęły się uroczystości w Licheniu.
Z udziałem watykańskiego Sekretarza Stanu, kardynała Tarcisio Bertone w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu rozpoczęły się w sobotę wieczorem dwudniowe uroczystości beatyfikacyjne założyciela zakonu marianów, ojca Stanisława Papczyńskiego.
Kulminacyjnym punktem uroczystości będzie niedzielna Msza św., podczas której kard. Bertone ogłosi żyjącego w XVII wieku zakonnika błogosławionym. W liturgii zapowiedział udział prezydent Lech Kaczyński.
Księża Marianie, którzy od 1949 r. są kustoszami licheńskiego Sanktuarium, spodziewają się przybycia około 100 tys. pielgrzymów. Beatyfikacja ich Założyciela będzie największym zgromadzeniem religijnym w Licheniu od czasu pielgrzymki w 1999 r. papieża Jana Pawła II, który w obecności około 200 tys. wiernych poświęcił powstającą tutaj bazylikę.
Po przybyciu w sobotę wieczorem do Sanktuarium kard. Bertone poprowadzi w górnym kościele Bazyliki Matki Bożej Licheńskiej nieszpory. Oddając cześć ofiarom reżimu hitlerowskiego, których w 1999 r. Jan Paweł II wyniósł na ołtarze, watykański dostojnik będzie się też modlił o pokój na świecie w Kaplicy 108 Męczenników II Wojny Światowej.
Po nieszporach w bazylice, w której głównym ołtarzu widnieje wizerunek czczonej od 150 lat w licheńskim Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, odprawiona zostanie Msza. Po liturgii Prymas Polski, kardynał Józef Glemp poprowadzi w świątyni Apel Maryjny i procesję ze świecami.
W niedzielę rano przybyły do Lichenia prefekt watykańskiej Kongregacji Życia Konsekrowanego, kardynał Frank Rode odprawi w Kaplicy Trójcy Świętej jutrznię dla zakonników i zakonnic z różnych zgromadzeń.
Po odprawionych w południe głównych uroczystościach beatyfikacyjnych kard. Bertone uda się do Góry Kalwarii koło Warszawy, gdzie znajduje się grób o. Papczyńskiego. Sekretarz Stanu będzie modlił się tam w intencji Kościoła w Polsce i Zgromadzenia Księży Marianów.
Na wielkich schodach prowadzących do licheńskiej bazyliki gotowy jest już polowy ołtarz, na którym papieski legat odprawi w niedzielę liturgię. W koncelebrze weźmie udział 120 kardynałów, arcybiskupów i biskupów oraz księży.
Na frontonie świątyni, nad samym ołtarzem, umieszczono obraz beatyfikacyjny o. Papczyńskiego. Liczący osiem metrów wysokości i ponad sześć metrów szerokości wizerunek jest na razie zasłonięty. Wierni ujrzą go dopiero w momencie ogłoszenia Założyciela marianów błogosławionym.
Do Lichenia przybywają już pierwsi pielgrzymi z Polski oraz krajów, w których pracują marianie. Flagi państw, gdzie obecny jest zakon, wywieszono wokół placu, na którym zgromadzą się uczestnicy Mszy beatyfikacyjnej.
Wśród przybyłych do Lichenia pielgrzymów jest rodzina sześcioletniego chłopca spod Ełku, którego uzdrowienie w łonie matki – po tym, jak lekarze uznali wcześniej płód za martwy – uznano za cud dokonany za wstawiennictwem o. Papczyńskiego.
Urodzony w 1631 r. w Podegrodziu na Sądecczyźnie w chłopskiej rodzinie Jan Papczyński wstąpił w wieku 23 lat do zakonu pijarów, gdzie przyjął imię Stanisław od Jezusa i Maryi. Zasłynął jako wybitny kaznodzieja i spowiednik. Jego penitentami byli m.in. przyszły król Jan III Sobieski oraz przyszły papież Innocenty XII, który jako nuncjusz rezydował w Warszawie. Paczyński zabierał odważnie głos w sprawach publicznych, krytykując nadużywanie zasady liberum veto.
Po 16 latach opuścił zakon, by w 1673 r. założyć własne zgromadzenie, któremu zlecił propagowanie pobożności maryjnej, modlitwę za zmarłych oraz pomoc proboszczom w pracy duszpasterskiej. Zmarł 17 września 1701 r. w Górze Kalwarii koło Warszawy.
Proces beatyfikacyjny ojca Papczyńskiego rozpoczął się w połowie XVIII wieku, jednak rozbiory Rzeczypospolitej uniemożliwiły jego dokończenie. W 1952 r. proces wznowiono, a w 1992 r. Jan Paweł II wydał dekret o heroiczności cnót Papczyńskiego. 16 grudnia 2006 r. Benedykt XVI uznał zaś cud za jego wstawiennictwem.
Ojciec Papczyński będzie czwartym błogosławionym marianinem. Wcześniej na ołtarze zostali wyniesieni: litewski arcybiskup Jerzy Matulaitis-Matulewicza, który na początku XX wieku odnowił skazane przez wyborców na wymarcie zgromadzenie, a także dwaj męczennicy ostatniej wojny, księża: Jerzy Kaszyra i Antoni Leszczewicz.
Stanisław Zasada
Biuro Prasowe
Sanktuarium Maryjnego
w Licheniu
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Sokal
Administrator
Dołączył: 16 Maj 2007
Posty: 380
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 12:00, 16 Wrz 2007 Temat postu: |
|
|
W sanktuarium w Licheniu w południe odbędzie się uroczystość beatyfikaccji ojca Stanisława Papczyńskiego - załozyciela Zgromadzenia Księży Marianów. Przewodniczyć jej będzie kardynał Tarcisio Bertone - legat papieski, jednocześnie watykański sekretarz stanu.
Na uroczystości w sanktuarium maryjnym w Licheniu spodziewani są jest Prezydent Lech Kaczyński oraz minister spraw zagranicznych Anna Fotyga. Zjechały tam już tysiące wiernych oraz 120 duchownych - kardynałów, arcybiskupów i biskupów oraz księży.
Od piątku są już w Licheniu też pielgrzymi z USA. Na beatyfikację założyciela swego zgromadzenia przybyli też księża marianie z Kazachstanu, Portugalii, Ruandy, Czech, Łotwy i Brazylii. W niedzielę przedpołudniem wielu z nich spaceruje wokół bazyliki i przygląda się z ciekawością ostatnim przygotowaniom do uroczystości.
Obecnie już niemal wszystkie parkingi wokół miejscowego Sanktuarium Maryjnego są już zapełnione autobusami. Organizatorzy spodziewają się, że w nabożeństwie beatyfikacyjnym może wziąćudział nawet ponad 100 tysięcy gości. Na obsługę uroczystości akredytowało się ponad 160 dziennikarzy.
Apel do wiernych
Dzień wcześniej kardynał Bertone zaapelował do polskich pielgrzymów o zachowanie i umacnianie tożsamości chrześcijańskiej oraz umacniania tym darem innych narodów Europy.
- Matka Boża Licheńska, patronka szczęścia rodzinnego, będzie wsparciem i przewodniczką dla rodzin stojących dziś przed wielkimi wyzwaniami - niech wyjedna dla nich światło i mądrość serca, by przezwyciężyć kryzys, który dziś przeżywają liczne rodziny - mówił kardynał.
[link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Gość
|
Wysłany: Nie 19:07, 16 Wrz 2007 Temat postu: |
|
|
Z udziałem prawie stu tysięcy wiernych, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu odbyły się w niedzielę uroczystości beatyfikacyjne żyjącego w XVII wieku założyciela Zgromadzenia Księży Marianów, ojca Stanisława Papczyńskiego.
Mszę św. przy polowym ołtarzu, zbudowanym na stopniach licheńskiej bazyliki, odprawił w imieniu Papieża watykański Sekretarz Stanu, kardynał Tarcisio Bertone w koncelebrze ze 120 kardynałami, arcybiskupami, biskupami i księżmi z kraju i zagranicy.
„Naszą władzą Apostolską zezwalamy, aby odtąd Czcigodnemu Słudze Bożemu Stanisławowi Papczyńskiemu, który poświęcił się modlitwie za zmarłych i nauczaniu ludu chrześcijańskiego, przysługiwał tytuł błogosławionego” – odczytał kard. Bertone po łacinie uroczystą formułę beatyfikacyjną, podpisaną przez Benedykta XVI.
Na język polski tekst przetłumaczył wiernym biskup włocławski, Wiesław Mering, w którego diecezji znajduje się Licheń. Prośbę „o włączenie w poczet błogosławionych” o. Papczyńskiego skierował do kard. Bertone metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki, gdyż to na terenie tej diecezji rozpoczął się w połowie XVIII wieku proces beatyfikacyjny zmarłego 306 lat temu zakonnika.
Ogłoszenie o. Papczyńskiego błogosławionym wierni przyjęli brawami.
Na frontonie bazyliki odsłonięto dużych rozmiarów portret beatyfikacyjny założyciela marianów. W uroczystej procesji, złożonej z kilkunastu osób reprezentujących kraje, w których pracują marianie, poniesiono do ołtarza relikwiarz z relikwiami Błogosławionego.
W procesji z relikwiami podążał pochodzący z diecezji ełckiej sześcioletni chłopiec wraz ze swoimi rodzicami. Jego uzdrowienie w łonie matki – po tym, jak lekarze uznali wcześniej płód za martwy – uznano za cud dokonany za wstawiennictwem o. Papczyńskiego.
Wyniesionego na ołtarze założyciela marianów, który należał do najwybitniejszych polskich duchownych swojej epoki, kard. Bertone nazwał w homilii „autentycznym przyjacielem Chrystusa i Jego niestrudzonym apostołem”.
„Jeszcze dziś nowy Błogosławiony Polsce, Europie, która z trudem szuka dróg jedności, rzuca wciąż aktualne wezwanie: jedynie, gdy kładzie się trwałe fundamenty w Bogu, możliwe jest pojednanie ludzi i narodów. Bez Boga nie może być prawdziwej sprawiedliwości społecznej ani trwałego pokoju” – mówił kard. Bertone.
Nawiązując do cudu dokonanego za przyczyną o. Papczyńskiego, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej apelował, „byśmy przyjmowali i szanowali zawsze życie jako dar Boga, od poczęcia aż do naturalnej śmierci”.
Kard. Bertone zwrócił również uwagę, że o. Papczyński „miłując głęboko Ojczyznę, Rzeczpospolitą narodów polskiego, litewskiego i ruskiego, ostro wypowiadał się przeciwko prywacie rządzących, nadużywaniu wolności szlacheckiej i ustanawianiu niesprawiedliwych praw”.
Pod koniec Mszy wiernym odtworzono na zamontowanych przed bazylika telebimach południowe przemówienia Benedykta XVI, który pozdrawiając z Rzymu uczestników uroczystości w Licheniu, powiedział po polsku, że o. Papczyński „był gorącym czcicielem Niepokalanej Matki Boga, wielkim kaznodzieją i ojcem ubogich”.
Podczas licheńskich uroczystości za wyniesienie na ołtarze założyciela marianów podziękował przełożony generalny zakonu, ks. Jan Mikołaj Rokosz, który przypomniał, że „na tę chwilę zgromadzenie marianów oraz czciciele Błogosławionego czekali prawie trzysta lat”.
„Dzisiaj zostały wysłuchane modlitwy tych, którzy zawsze wierzyli, że on jest święty i że przykład jego życia winien być ukazany jako wzór do naśladowania dla wszystkich chrześcijan” – stwierdził ks. Rokosz.
Generał marianów zwrócił się też uczestniczącego w uroczystościach prezydenta Kaczyńskiego, dziękując mu „za tę wymowną obecność”. „Życzymy, aby nowy Błogosławiony wspierał Pana w kierowaniu naszą narodową łodzią w lepszy czas” – dodał ks. Rokosz.
Przed końcowym błogosławieństwem kard. Bertone poświęcił trzy kamienie węgielne pod budowę domu zakonnego marianów w Górze Kalwarii koło Warszawy, gdzie znajduje się grób Błogosławionego, oraz pod hospicjum błogosławionego Stanisława Papczyńskiego w Licheniu i pod przyszły klasztor Sióstr Anuncjatek w pobliskim Grąblinie.
Urodzony w 1631 r. w Podegrodziu na Sądecczyźnie w chłopskiej rodzinie Jan Papczyński wstąpił w wieku 23 lat do zakonu pijarów, gdzie przyjął imię Stanisław od Jezusa i Maryi. Zasłynął jako wybitny kaznodzieja i spowiednik. Jego penitentami byli m.in. przyszły król Jan III Sobieski oraz przyszły papież Innocenty XII, który jako nuncjusz rezydował w Warszawie. Paczyński zabierał odważnie głos w sprawach publicznych, krytykując nadużywanie zasady liberum veto.
Po 16 latach opuścił zakon, by w 1673 r. założyć własne zgromadzenie, któremu zlecił propagowanie pobożności maryjnej, modlitwę za zmarłych oraz pomoc proboszczom w pracy duszpasterskiej. Zmarł 17 września 1701 r. w Górze Kalwarii koło Warszawy, gdzie znajduje się jego grób.
Proces beatyfikacyjny ojca Papczyńskiego rozpoczął się w połowie XVIII wieku, jednak rozbiory Rzeczypospolitej uniemożliwiły jego dokończenie. W 1952 r. proces wznowiono, a w 1992 r. Jan Paweł II wydał dekret o heroiczności cnót Papczyńskiego. 16 grudnia 2006 r. Benedykt XVI uznał zaś cud za jego wstawiennictwem.
Ojciec Papczyński jest czwartym błogosławionym marianinem. Wcześniej na ołtarze zostali wyniesieni: litewski arcybiskup Jerzy Matulaitis-Matulewicza, który na początku XX wieku odnowił skazane przez zaborców na wymarcie zgromadzenie, a także dwaj męczennicy ostatniej wojny, księża: Jerzy Kaszyra i Antoni Leszczewicz.
Stanisław Zasada
Biuro Prasowe
Sanktuarium Maryjnego
w Licheniu
Licheń, 16. września 2007 r.
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Logos
Administrator
Dołączył: 18 Maj 2007
Posty: 32
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 16:14, 15 Mar 2009 Temat postu: |
|
|
Płyty dvd z konferencji i warsztatów dziennikarskich
płyta dvd - Konferencja Kościół bez Tajemnic, która odbyła się w dniach 26-28.04.2007 w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu.
Ks. Adam Boniecki: Wybaczamy czyli zapominamy o przeszłości?
Ks. Paweł Naumowicz: Droga Stanisława Papczyńskiego do świętości
#
płyta płyta dvd - Konferencja "Kościół bez Tajemnic", która odbyła się w dniach 26-28.04.2007 w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu.
red. Maciej Gawlikowski: Dziennikarskie potyczki z SB.
dr Marek Lasota: Historyk w Instytucie Pamięci Narodowej
#
płyta dvd - Konferencja "Kościół bez Tajemnic", która odbyła się w dniach 26-28.04.2007 w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu. ks. Adam Łach : Meandry lustracji w Kościele na przykładzie abpa S.Wielgusa.
#
płyta video CD - Konferencja Kościół bez Tajemnic, która odbyła się w dniach 26-28.04.2007 w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu.
#
płyta DVD - Konferencja Kościół bez Tajemnic , która odbyła się w dniach 26-28.04.2007 w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu
#
płyta DVD - Konferencja Kościół bez Tajemnic, która odbyła się w dniach 26-28.04.2007 w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu.
red. Tomasz Terlikowski: dziennikarz - sąd ostateczny? Jak informować, żeby nie skazywać?
Ks. Józef Kloch: Rzecznik a media w sytuacji kryzysowej
#
Szczegółowe informacje i zamówienia:
[link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Możesz pisać nowe tematy Możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
|