Autor Wiadomość
AAA
PostWysłany: Wto 11:45, 10 Mar 2009    Temat postu: Warsztaty dziennikarskie nt. "Kościół a polityka"

Kościół a polityka i polityka medialna - to główny temat warsztatów dziennikarskich, które - 17 kwietnia - rozpoczęły się w Domu Pielgrzyma "Arka" Sanktuarium Maryjnego w Licheniu (Wielkopolskie).


Rzecznik prasowy Sanktuarium Maryjnego w Licheniu ks. Zbigniew Krochmal powiedział, że warsztaty odbywają się pod hasłem
"Kościół bez tajemnic" i są przeznaczone dla dziennikarzy, zajmujących się tematyką związaną z działalnością Kościoła katolickiego.

Głównym celem warsztatów, które odbywają się już po raz trzeci, jest przygotowanie dziennikarzy do lepszego zrozumienia istoty i misji Kościoła. "Bez właściwego zrozumienia posłannictwa Kościoła trudno jest mediom pisać w sposób merytoryczny o Kościele i jego problemach" - podkreślił ks. Krochmal.

Warsztaty - jak wyjaśnił - mają też ułatwić dziennikarzom orientację w strukturze, języku i hierarchii Kościoła.

Jak dodał, trzydniowe warsztaty organizowane są dla mediów lokalnych z całej Polski. Patronat honorowy sprawuje nad nimi rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski, a medialny - Polska Agencja Prasowa oraz Radio Plus.

Podczas warsztatów biskup Tadeusz Pieronek będzie mówił m. in. o "Soborowym modelu obecności Kościoła katolickiego w aspekcie jego obecności w życiu publicznym". Natomiast wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski przedstawi "Ścieżki polityki" - na ile polityka jest etyczna, a na ile skuteczna.

Z kolei rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski ks. Józef Kloch będzie mówił o polityce medialnej Kościoła. Publicystka "Rzeczpospolitej" Ewa Czaczkowska podzieli się swoimi refleksjami nt. "Dylematów publicysty", z jakimi spotyka się na styku Kościoła i polityki". Z kolei Szymon Hołownia z "Newsweeka" będzie starał się udzielić odpowiedzi na pytanie, co dominuje w programach religijnych - ewangelizacja czy polityka?

Jak podkreślił ks. Krochmal, warsztaty dziennikarskie mają być z jednej strony okazją do podejmowania i komentowania różnych zjawisk nie tylko w życiu społecznym, ale także w życiu Kościoła. Z drugiej strony, mają przyczynić się do integracji środowiska dziennikarskiego.

"Nie stawiamy sobie za cel nachalnego nawracania, napominania czy przekonywania do swoich racji. Od początku konsekwentnie (...) stwarzamy pole do normalnej partnerskiej dyskusji, wymiany myśli (...). Często jest tak, że ludzie ostro sprzeczający się na sali konferencyjnej, jak to miało miejsce np. w ubiegłym roku podczas dyskusji nt. lustracji w Kościele, później w kuluarach siadają przy stoliku i spokojnie rozmawiają" - podkreślił ks. Krochmal.
Biuro Prasowe
PostWysłany: Pią 19:09, 12 Gru 2008    Temat postu: Licheń. Ostatnie w tym roku rekolekcje.

W Sanktuarium Maryjnym w Licheniu powoli dobiega końca sezon rekolekcyjny. Jego zwiastunami są, rozpoczęte rekolekcje przygotowujące do odbycia spowiedzi generalnej oraz rekolekcje dla osób uzależnionych. W sumie w obu spotkaniach uczestniczą 54 osoby z całej Polski.

Rekolekcje przygotowujące do odbycia spowiedzi generalnej odbywają się w Licheniu od dwóch lat, wprowadził je kustosz Sanktuarium, ks. Wiktor Gumienny, marianin.

Są to rekolekcje, które pomagają ludziom odnaleźć na nowo drogę do Pana Boga, przybywają tu różni ludzie, zdarzają się takie osoby, które kilka, kilkanaście lat nie były u spowiedzi. Są też takie osoby, które w którymś momencie swojego życia zataiły grzech na spowiedzi, i żeby to wszystko teraz wyprostować, trzeba odbyć spowiedź generalną, popularnie nazywaną spowiedzią z całego życia - mówi ksiądz kustosz.

Z rozmów wynika, że na licheńskie rekolekcje przybywają ludzie, którzy często znajdują się w trudnych momentach swojego życia, muszą podjąć ważne decyzje i chcą to zrobić pojednani z Bogiem i z Jego pomocą. Na rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej przybywają też ludzie nieuleczalnie chorzy, których życie na ziemi dobiega końca. W tym roku udział w spotkaniu bierze 29 osób.

Ksiądz kustosz mówi, że idea organizowania takich rekolekcji zrodziła się z rozmów z licheńskimi pielgrzymami, którzy wielokrotnie chcieli odbyć spowiedź generalną, ale nie byli do niej odpowiednio przygotowani. W tym roku w licheńskim Sanktuarium odbyły się cztery tego typu turnusy rekolekcyjne. Obecny, zamyka roczny cykl.

Z kolei odbywające się w tym samym czasie rekolekcje dla uzależnionych i ich bliskich to dzieło Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym. Z porad specjalistów i duchownych skorzysta 15 osób. Oba turnusy rekolekcyjne, otwarte dla ludzi w różnym wieku, zakończą się w niedzielę, 14 grudnia.

Ostatnią rekolekcyjną propozycją, skierowaną jednak tylko do młodych mężczyzn, są rekolekcje o rozeznawaniu drogi życia autorstwa licheńskiego Duszpasterstwa Młodzieży i Powołań. Będą się one odbywać w licheńskim Sanktuarium w dniach od 28 grudnia do 2 stycznia 2009 r.



Licheń, 12 grudnia 2008r. Krzysztof Pakuła
Biuro Prasowe
Sanktuarium Maryjne w Licheniu
Aneta
PostWysłany: Pią 17:29, 04 Kwi 2008    Temat postu: marianie powinni najpierw zwrócić się "do wewnątrz"

Licheń. Wnioski z Kapituły.

Opracowanie programów rozwoju dla dzieł duszpasterskich, odczytanie charyzmatu mariańskiej wspólnoty w kontekście potrzeb współczesnych ludzi – między innymi takie wnioski podjęła Kapituła Prowincji Opatrzności Bożej Zgromadzenia Księży Marianów, najwyższa władza prowincji, która obraduje od poniedziałku w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu.

- „Określenie naszego charyzmatu w odniesieniu do potrzeb współczesnego świata oznacza wskazanie znaków czasu, na które możemy odpowiadać oraz sposobu, w jaki powinniśmy to robić” – tłumaczył Przełożony Prowincji Opatrzności Bożej ks. Paweł Naumowicz.

Zdaniem ks. Naumowicza z dyskusji prowadzonych na sali obrad wynikało, że marianie powinni najpierw zwrócić się „do wewnątrz”, a więc określić jeszcze lepiej, kim są jako zakonnicy, jako marianie, a potem wyjść z tym doświadczeniem na zewnątrz, do pracy wśród ludzi.

- „Widzimy, że dwa pierwsze punkty charyzmatu, czyli Niepokalane Poczęcie i eschatologia kierują nas ku początkowi i końcowi życia ludzkiego. Wpisują się w to rekolekcje np. dla osób dotkniętych aborcją, dla małżeństw niemogących mieć dzieci, dla przeżywających żałobę. Do tego dochodzi jeszcze myśl, że może bardziej powinniśmy propagować ruch pro-life, może też domy samotnej matki, a może powinniśmy założyć fundację, która wspierałaby uczniów? Mówiliśmy też o hospicjach i zajmowaniu się umierającymi oraz ich rodzinami. Widać, że tworzy się nowy kierunek, w którym chcielibyśmy iść nie tylko w pojedynczych miejscach, ale dość szeroko, pobudzając również zainteresowanie takimi ludźmi w parafiach czy w sanktuariach” – tłumaczył prowincjał.

Kapituła zakończy swoje obrady dziś wieczorem bądź jutro. Jej obrady odbywają się co trzy lata. W tegorocznych uczestniczyło ponad 60 zakonników.

Prowincja Opatrzności Bożej Zgromadzenia Księży Marianów, zwana w skrócie Prowincją Polską, skupia ponad 270 zakonników. Posiada 27 domów zakonnych w Polsce i w sześciu innych krajach: Anglii, Niemczech, Czechach, Kazachstanie, na Słowacji i Białorusi.



Aneta Kwiatkowska
Biuro Prasowe Sanktuarium Maryjnego w Licheniu

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group