Autor Wiadomość
Info
PostWysłany: Śro 17:07, 07 Sty 2009    Temat postu: Licheń. Rok 2008 w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu.

INFORMACJA PRASOWA


Licheń. Rok 2008 w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu.

Od 1,3 do 1,5 miliona pielgrzymów odwiedziło w 2008 r. Sanktuarium Maryjne w Licheniu -poinformował rzecznik prasowy Sanktuarium, marianin, ks. Zbigniew Krochmal.

Jak obliczono: w minionym roku rozdano około 593 tys. komunii, odprawiono ponad 11 tys. Mszy św., w których – oprócz Księży Marianów – uczestniczyło ponad 5 tys. księży-gości.

Najwięcej pielgrzymów przyjechało z terenu archidiecezji włocławskiej (zgłoszono 372 grupy pielgrzymkowe), diecezji poznańskiej (317 grup) i archidiecezji gnieźnieńskiej (235 grup). Przyjeżdżali m.in. parafianie, emeryci i renciści, młodzież, maturzyści, osoby niewidome, nauczyciele, rolnicy i sołtysi, więźniowie polityczni.

Licheń gościł również pielgrzymów z zagranicy: Litwinów, Łotyszy, Ukraińców, Czechów, Białorusinów, Anglików, Słowaków i Niemców. Tradycyjnie najwięcej osób przybyło do Sanktuarium w sezonie pielgrzymkowym maj-październik.

Z roku na rok zauważamy, że utrzymuje się tendencja pielgrzymowania indywidualnego do Matki Bożej Licheńskiej. Goście przyjeżdżają do Sanktuarium coraz częściej we własnym zakresie, coraz mniej korzysta ze zorganizowanych autokarowych pielgrzymek. Przez to nie zgłaszają swojej obecności w kancelariach dla pielgrzymów, jak robią to zorganizowane pielgrzymki, stąd trudno określić dokładną liczbę naszych gości – mówi ks. Zbigniew Krochmal MIC.

Zmiany widać także na stronach internetowych Sanktuarium, witryna zanotowała więcej odwiedzin. W roku ubiegłym zajrzało tam ponad 225 tysięcy internautów, to o 23 tysiące więcej niż w roku 2007. Wzrost internetowych odwiedzin rozłożył się na miesiące poprzedzające wakacje, tylko w maju stronę
www.lichen.pl
odwiedziło ponad 30 tysięcy internautów. Oprócz Europejczyków informacji szukali Izraelczycy, Filipińczycy, Amerykanie, Brazylijczycy.

To był rok intensywnej pracy związany miedzy innymi z nowym dziełem miłosierdzia jakie powstało w Sanktuarium. Właśnie teraz na początku 2009 roku ruszyło hospicjum stacjonarne imienia bł. o. Stanisława Papczyńskiego. Otwarcie tej placówki poprzedziły generalne remonty pomieszczeń po dawnym klasztorze - jak dodaje ks. Zbigniew Krochmal - prócz remontów wymagało to także zdobycia wszelkich kwalifikacji jak i dokumentów potrzebnych do uruchomienia tego typu placówki. Miejsce znajdzie tu 24 pacjentów terminalnie chorych.

W ciągu roku w sanktuaryjnym domu pielgrzyma ARKA odbywały się konferencje naukowe i sympozja, m.in. warsztaty dla dziennikarzy nazwane "Kościół bez tajemnic", w których biorą udział dziennikarze z redakcji lokalnych i regionalnych mediów z całej Polski. Podobne spotkanie planowane jest także w tym roku. W Licheniu prowadzone są też rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej, dla osób z doświadczeniem aborcji, dla przeżywających żałobę i dla wypalonych zawodowo i duchowo. Najwięcej osób zgromadziły rekolekcje trzeźwościowe, do Lichenia w ostatni weekend lipca przyjechało ponad 20 tysięcy osób z całej Polski.

Licheń Stary 06.01.2009r. Krzysztof Pakuła
Biuro Prasowe
Sanktuarium Maryjne w Licheniu
Aneta Kwiatkowska
PostWysłany: Sob 12:23, 22 Gru 2007    Temat postu: Licheń. Święta w Licheniu.

Licheń. Święta w Licheniu.

W Sanktuarium Maryjnym w Licheniu czuć już nastrój świąt Bożego Narodzenia. W ogrodach domu pielgrzyma ARKA wybudowano szopkę betlejemską, w której zamieszkają żywe zwierzęta. Dziś do Sanktuarium zjeżdżają się również pierwsi goście, którzy postanowili te święta i Sylwestra spędzić w Licheniu.

Szopka betlejemska zostanie otwarta w niedzielne przedpołudnie. Jest to okrągła budowla ze ścianami zrobionymi z desek, przykryta słomianą strzechą. Na cztery dni zamieszka w niej około 20 zwierząt i ptaków: gołębie, kaczki, kury, króliki, kozy i owce, wypożyczone od miejscowych gospodarzy. W środku ustawione zostaną figury przedstawiające Świętą Rodzinę oraz pastuszków. Największe z nich mają 1,2 metra wysokości. Wybieg dla zwierząt będzie ogrodzony, dlatego każdy będzie mógł wejść do środka. Aby zwierzęta nie przemarzły, na noc będą przeprowadzane do specjalnie przygotowanego dla nich pomieszczenia.

Szopka będzie otwarta od godz. 10.00 do 17.30. Jeśli pogoda dopisze, w Boże Narodzenie o godz. 15.00 młodzież z parafii Licheń wystawi tam jasełka.

Do sanktuaryjnego domu pielgrzyma ARKA przyjeżdżają dziś pierwsi goście, którzy Boże Narodzenie i Nowy Rok postanowili spędzić poza domem. Od pięciu lat bowiem w Licheniu organizowane są specjalne świąteczno-noworoczne turnusy. Z takiej możliwości korzystają zarówno osoby samotne, jak i całe rodziny. Wśród tegorocznych sanktuaryjnych gości, którzy zasiądą w ARCE do wigilijnego stołu, jest m.in. czteroosobowa rodzina ze Szwecji. W sumie Wigilię w Sanktuarium spędzi około 100 osób.

Turnus świąteczno-noworoczny trwa od 21. grudnia 2007 r. do 2. stycznia 2008 r.



Aneta Kwiatkowska
Biuro Prasowe Sanktuarium
Maryjnego w Licheniu
Aneta Kwiatkowska
PostWysłany: Wto 21:02, 18 Gru 2007    Temat postu: W bazylice zabłysło światło z Betlejem

Licheń. W bazylice zabłysło światło z Betlejem.

W bazylice mniejszej Sanktuarium Maryjnego w Licheniu – największym kościele w Polsce - rozbłysło dziś Betlejemskie Światło Pokoju, symbol zgody i pokoju na świecie. Z Lichenia, dzięki zuchom i harcerzom, światełko zostanie zaniesione dalej - do domów, kościołów, szpitali i urzędów w powiecie konińskim.

W uroczystości przekazania Światła Betlejemskiego uczestniczyło około 350 członków konińskiego hufca ZHP, który obejmuje powiat koniński ziemski i grodzki, począwszy od sześcioletnich zuchów, po harcerzy w wieku akademickim. Światełko przywieziono z Poznania. Do Lichenia dotarło ono już po raz ósmy.

W licheńskiej świątyni harcerzy powitał mariański duszpasterz młodzieży, ks. Mateusz Turkowski, który odprawił również Mszę św. i wygłosił kazanie. Nazwał on wszystkich uczestników dzisiejszej uroczystości „ludźmi pokoju”. – „Światło Betlejemskie oznacza prawdziwy Boży pokój. Wy, którzy je przynieśliście, jesteście zwiastunami dobrej nowiny, radosnej nowiny. Ci, którzy dzięki Wam zobaczą to światło z Betlejem, jeszcze bardziej przeżyją wydarzenia, które tam miały miejsce ponad 2 tysiące lat temu” – mówił
ks. Turkowski.

Zdaniem komendanta konińskiego Hufca ZHP, phm. Michała Kałużnego – Betlejemskie Światełko Pokoju jest okazją do zamknięcia pewnego etapu w pracy Hufca. – „Jest to dla nas niezwykła akcja. Mamy swoje rajdy, mamy swoje biwaki, ale myślę, że Betlejemskie Światło Pokoju, roznoszone przez nas przed świętami Bożego Narodzenia, jest taką kwintesencją harcerstwa, w którym chodzi przecież o dobro dziecka i o dobro drugiego człowieka”.

Po Mszy na harcerzy w domu pielgrzyma ARKA czekał ciepły posiłek. Po nim młodzi ludzie rozjechali się do swoich miejscowości, by dzielić się płomykiem Betlejemskiego Światełka.

Betlejemskie Światło Pokoju przybyło do Polski po raz siedemnasty. Skauci austriaccy przywożą je z Groty Narodzenia Jezusa Chrystusa w Betlejem do Katedry Wiedeńskiej. Tam Światełko odbierają skauci z pobliskich krajów i przekazują swoim sąsiadom. W ten sposób płomień okrąża całą Europę. Hasłem tegorocznej akcji są słowa "Stawiajmy wyzwania. Świećmy przykładem".



Aneta Kwiatkowska
Biuro Prasowe
Sanktuarium Maryjnego
w Licheniu

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group