Sokal - historia i dzień dzisiejszy miasta i rejonu
Odwiedź Sokalszczyznę - rejon w województwie lwowskim
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum Sokal - historia i dzień dzisiejszy miasta i rejonu Strona Główna
->
Jasna Góra w Częstochowie
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
TAK
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz HTML w tym poście
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
Ogólne
----------------
Ogłoszenia, komunikaty administracyjne
Aktualności z kraju i zagranicy
Sokalszczyzna
----------------
Sokal, Zabuże, Żwirka, Poturzyca
Ilkowicze, Tartaków, Komarów i okolice
Bełz, Czerwonograd, Ugniw, Wielkie Mosty
Lwów i Wilno - stolice Kresów
----------------
Ukochane miasto LWÓW
Wilno - miasto moich przodków
Polacy na Kresach
----------------
Historia i dzień dzisiejszy
Wielcy Patrioci Kresów
Poszukiwania
Sanktuaria
----------------
Jasna Góra w Częstochowie
Sanktuarium Maryjne w Licheniu
Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej w Hrubieszowie
Sanktuaria na Kresach
Sanktuarium Matki Boskiej z Tartakowa w Łukawcu
EURO 2012
----------------
współpraca polsko-ukraińska
Księga Gości
----------------
spotkania, imprezy, warsztaty, linki do stron w internecie
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
balbuta
Wysłany: Śro 12:51, 12 Gru 2007
Temat postu:
dobre portale i fora rodowe i rodzinne:
www.sokal.fora.pl
www.naszerodowody.fora.pl
www.rodowody.pun.pl
www.galicja.darmowefora.pl
www.pitak.fora.pl
www.pitak.darmowefora.pl
www.lwowianin.fora.pl
www.moikrewni.darmowefora.pl
www.krewni.fora.pl
www.wilniuki.fora.pl
www.lwowiak.fora.pl
www.kresowiak.fora.pl
www.wilnianie.fora.pl
www.naszekresy.fora.pl
www.naszafamilia.fora.pl
Jagram
Wysłany: Pią 6:51, 25 Maj 2007
Temat postu: 350-lecie Cudownej Obrony Jasnej Góry
Obchody Jubileuszu 350-lecia Obrony Jasnej Góry koordynowane były przez Komitet powołany w listopadzie 2004 r. przez Prezydenta Miasta Częstochowy Tadeusza Wronę i ówczesnego Przeora Jasnej Góry Ojca Mariana Lubelskiego, którego dzieło kontynuował Ojciec Przeor Bogdan Waliczek. Komitet, w którego skład weszli przedstawiciele Klasztoru Jasnogórskiego i Miasta Częstochowy postanowił, że obchody jubileuszowe, trwające cały 2005 rok, skupione będą wokół wartości narodowych i patriotycznych związanych z obroną Jasnej Góry i osobą Ojca Augustyna Kordeckiego, a jednocześnie staną się szansą na bliższe poznanie i wzajemne zbliżenie kultury szwedzkiej i polskiej.
Dzięki włączeniu się w organizację jubileuszu – na zasadzie partnerstwa publicznego – wielu instytucji, organizacji, szkół, stowarzyszeń twórczych i osób prywatnych Komitet Obchodów zrealizował wiele cennych inicjatyw o szerokim zasięgu, także krajowym i międzynarodowym.
Co miesiąc – począwszy od 18 listopada 2004 r. – na pamiątkę rozpoczęcia oblężenia (18 XI 1655), na Jasnej Górze odbywały się uroczyste nieszpory i procesja eucharystyczna wzdłuż Wałów Jasnogórskich, przy wtórze dzwonów klasztornych. W jubileuszowej procesji niesiona była monstrancja, będąca – wg tradycji - darem króla Zygmunta I Starego z 1542 r., którą Ojciec Kordecki błogosławił walczących w obronie klasztoru.
Komitet Obchodów wybił pamiątkowe medale z brązu, srebra i złota. Był też inicjatorem emisji kolekcjonerskich monet obiegowych Narodowego Banku Polskiego upamiętniających Jubileusz: o nominale 2 zł ze stopu nordic gold oraz o nominale 20 zł ze srebra.
Honorowy patronat nad wystawami objęła Ambasada Królestwa Szwecji w Polsce. Od stycznia do czerwca prowadzony był program informacyjno-edukacyjny dla młodzieży częstochowskich szkół. W Ośrodku Kultury Filmowej prezentowane były filmy związane z historią Klasztoru Jasnogórskiego: „Szukamy skarbów” i „Ojciec Augustyn Kordecki” (udostępnione przez TVP 3 Katowice) oraz „Z dziejów twierdzy Jasna Góra” (produkcja MON, Studio Filmowe Domu Wojska Polskiego). Dwa pierwsze filmy zostały powielone i przekazane 8 grudnia 2005 r. Przez Prezydenta Miasta Częstochowy do wszystkich szkół i bibliotek częstochowskich.
Niezwykły wymiar i symbolikę miał fakt, że w przeddzień swego „odejścia do Domu Ojca” 1 kwietnia 2005 r. Ojciec Święty Jan Paweł II pobłogosławił i ofiarował złote korony dla jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej. W czasie uroczystości poświęcenia koron Jana Pawła II, która odbyła się kilka miesięcy później – w Święto Matki Bożej Częstochowskiej, będące jednocześnie Świętem Miasta (26 sierpnia), ks. abp metropolita częstochowski Stanisław Nowak poświęcił także nałożoną na Cudowny Obraz brylantowo-bursztynową sukienkę, wykonaną specjalnie dla uczczenia Jubileuszu. Uroczystości ku czci Matki Bożej Częstochowskiej, jako kulminacyjny religijny punkt tegorocznych obchodów 350-lecia Obrony Jasnej Góry, zgromadziły ponad 100 tysięcy pielgrzymów, którzy pod przewodnictwem ks. kard. Józefa Glempa i ks. abpa Stanisława Dziwisza odnowili Jasnogórskie Ślubowania Narodu Polskiego, po raz pierwszy złożone 26 sierpnia 1956 roku przez Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Wcześniej - 3 maja w dzień Narodowego Święta Konstytucji - na Jasnej Górze odbyła się jubileuszowa uroczystość religijnopatriotyczna w Święto Matki Bożej Królowej Polski – 3 maja. Rozpoczął ją spektakl historyczny „Obrona Jasnej Góry 1655, 40 dni po 350 latach”, z udziałem bractw kurkowych i towarzyszeniem strzałów z armat, muszkietów i pistoletów oraz wystrzelonych w niebo rac. Na Jasnej Górze oglądać można było wystawę prezentującą XVII-wieczne szaty liturgiczne i tkaniny używane w dobie „potopu” szwedzkiego. Tworzyły one niezwykle różnorodną kolekcję pamiątek historycznych, w tym licznych darów królewskich, bogato zdobionych arcydzieł sztuki tkackiej.
11 września 2005r. pod szczytem jasnogórskim odbyło się wielkie telewizyjne widowisko teatralno-muzyczne pt. „Częstochowska Victoria” prezentujące obronę Klasztoru w 1655 r. oraz syntetycznie ujętą historię Jasnej Góry i Cudownego Obrazu, zrealizowane przy współpracy Telewizji Polskiej i transmitowane w całości przez Program 2 TVP oraz TV Polonia, z udziałem wybitnych polskich aktorów (m.in. Krystyny Feldman, Anny Seniuk, Daniela Olbrychskiego, Macieja Kozłowskiego), wokalistów (Natalii Kukulskiej, Wioletty Brzezińskiej, Pawła Kukiza), muzyków (Marcina, Jana i Mateusza Pospieszalskich) oraz kilkuset statystów.
1 października zorganizowane zostało w Instytucie Polskim w Sztokholmie spotkanie pod hasłem „Częstochowa – przedtem i dzisiaj”, w którym wzięło udział około 200 gości – w tym liczna grupa polonii szwedzkiej. Celem spotkania było przedstawienie wystawy jubileuszowej, której towarzyszyła szeroka prezentacja Częstochowy i jej dziedzictwa kulturowego, a także walorów turystycznych naszego regionu. Prezentacja miasta połączona była z otwarciem wystawy pokonkursowej II Ogólnopolskiego Konkursu im. Mariana Michalika na obraz dla Młodych Malarzy.
Widowisko teatralno-muzyczne pt. "Częstochowska Victoria"
Widowisko teatralno-muzyczne pt. "Częstochowska Victoria" 3 maja 2005r.
W przestrzeni Bastionu św. Rocha przygotowano również specjalnie na jubileusz 350-lecia „Panoramę oblężenia Klasztoru Jasnogórskiego”, autorstwa krakowskiego rękodzielnika Romana
Gustawa Woźniaka, obejmującą łącznie ponad 900 postaci wyobrażających obrońców klasztoru i żołnierzy zgrupowań wojskowych oblegających Jasną Górę. W ramach jubileuszu odbywały się ważne spotkania naukowe, wśród których należy wymienić: - Ogólnopolskie Sympozjum na Jasnej Górze pn. „Przesłanie Jubileuszu 350-lecia Zwycięskiej Obrony Jasnej Góry (1655)”, podczas którego wśród prelegentów byli naukowcy z uniwersytetów w Lublinie, Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Szczecinie i Radomiu; - Ogólnopolskie Sympozjum Mariologiczno-Maryjne pod hasłem: „Zwycięstwo przychodzi przez Maryję” organizowane przez Klasztor Jasnogórski i Polskie Towarzystwo Mariologiczne; - Międzynarodową Konferencję Naukową pt.: „Jasna Góra w dobie potopu – historyczne konteksty obrony Sanktuarium Matki Bożej w 1655 roku”, w której uczestniczył m.in. ambasador Królestwa Szwecji w Polsce Tomas Bertelman i delegacja gości ze Szwecji oraz prelegenci z kilku krajów europejskich, zorganizowaną przez Akademię im. Jana Długosza w Częstochowie, Jasną Górę i Urząd Miasta Częstochowy. Jubileusz i wydarzenia związane z obchodami znalazły odzwierciedlenie w wielu publikacjach, w tym w „Kalendarzu Jubileuszowym na 2005 rok”, zestawie kart pocztowych oraz księdze jubileuszowej „Jasna Góra w dobie potopu”, wydanej z okazji otwarcia wystawy w Bastionie św. Rocha. Kalendarz uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Kalendarzy „VIDICAL 2005” i został zakwalifikowany na wystawę prezentowaną w Muzeum Plakatu w warszawskim Wilanowie.
Bardzo istotny element obchodów Jubileuszu stanowiły koncerty, odbywające się w Bazylice Jasnogórskiej, zapoczątkowane cyklicznym Koncertem Jasnogórskiej Muzyki Dawnej w listopadzie 2004 roku. W czasie tych koncertów sięgnięto do archiwum na Jasnej Górze, w którym zachowało się ok. 3 tysięcy utworów pochodzących z okresu od połowy XVII do początków XX stulecia. Twórcami tego ogromnego repertuaru byli duchowni i świeccy muzycy jasnogórscy. Wśród nich m. in.: o. Władysław Leszczyński, o. Eryk Brikner, o. Zachariasz Gerito, o. Cyryl Gietrzyński, Marcin Józef Żebrowski, Filip Gotschalka oraz Franciszek Perneckher. W ciągu 2005 r. wydanych zostało 8 płyt z nagraniami prezentowanych utworów.
Społeczności wielu częstochowskich szkół i ośrodków wychowawczych aktywnie włączyły się w kształtowanie programu obchodów jubileuszowych. W ich ofercie znalazło się wiele zróżnicowanych propozycji obejmujących konkursy, wystawy, projekcje i prezentacje. Należy wspomnieć o kilku wybijających się inicjatywach. Jedną z nich był Sejmik Szkół Podstawowych, przygotowany przez Szkołę Podstawową nr 52, podczas którego uczniowie – laureaci wyróżnionych wcześniej prac wygłaszali swoje mowy poselskie. Sejmik odbył się w Kaplicy św. Józefa na Jasnej Górze w dniu 4 maja, w oprawie nawiązującej do prawdziwych obrad Sejmu z XVII wieku.
Fragment ekspozycji w historycznym Bastionie św. Rocha na Jasnej Górze
W zrekonstruowanym historycznym Bastionie św. Rocha na Jasnej Górze zorganizowana została wystawa "Jasna Góra w dobie potopu – Sanktuarium Matki Bożej za Wazów (1587-1668)”, na której zaprezentowane zostały liczne dzieła sztuki oraz historyczne eksponaty pochodzące ze zbiorów muzealnych i bibliotecznych Polski oraz Szwecji. Wśród ok. 130 eksponatów znalazła się np. srebrna monstrancja fundacji króla Zygmunta I Starego z 1542 roku, różaniec ze srebra i bursztynu należący – wg tradycji – do Ojca Kordeckiego, autografy listów: przeora Kordeckiego do generała Burcharda Müllera, oraz generała Müllera do króla Szwecji Karola X Gustawa i klasztoru jasnogórskiego z czasów oblężenia Jasnej Góry; kolczuga przypisywana królowi Janowi Kazimierzowi oraz obrazy członków dynastii Wazów.
Szkoła Podstawowa nr 40 zorganizowała dla uczniów częstochowskich szkół konkurs plastyczny pt. „Jasna Góra – klejnot kultury materialnej i duchowej”. Prace konkursowe można było oglądać na wystawie w OPK „Gaude Mater”. Zespół Szkół Gastronomicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie przygotował kompleksowy i różnorodny program obchodów jubileuszowych w dniu 26 listopada. Na tle makiety przedstawiającej twierdzę jasnogórską podczas oblężenia wygłaszane były referaty o tematyce historycznej i kulturowej, wzbogacone prezentacjami multimedialnymi i fragmentami filmu „Potop”, a całość zakończyła oryginalna prelekcja na temat kształtowania się obecnej kuchni polskiej, połączona z konsumpcją przy szwedzkim stole. Ośrodek Wychowawczo-Rewalidacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niewidomej i Słabowidzącej wpisał się w obchody jubileuszowe kilkoma inicjatywami, w tym konkursem plastycznym „Jasna Góra w oczach niewidomego i słabowidzącego dziecka” oraz konkursem recytatorskim, którego finał odbył się w Teatrze im. Adama Mickiewicza.
Jedna ze szkół częstochowskich Szkoła Podstawowa nr 43 obrała za patrona Ojca Augustyna Kordeckiego, przyjmując jego imię w roku Jubileuszu. Media częstochowskie, a także ogólnopolskie na bieżąco informowały o obchodach jubileuszowych. Szczególnie wyróżniał się tutaj Tygodnik Katolicki „Niedziela”, który prawie w każdym numerze publikował artykuły poświęcone Jubileuszowi i jego inicjatywom.
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin