Sokal - historia i dzień dzisiejszy miasta i rejonu
Odwiedź Sokalszczyznę - rejon w województwie lwowskim
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum Sokal - historia i dzień dzisiejszy miasta i rejonu Strona Główna
->
Ukochane miasto LWÓW
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
TAK
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz HTML w tym poście
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
Ogólne
----------------
Ogłoszenia, komunikaty administracyjne
Aktualności z kraju i zagranicy
Sokalszczyzna
----------------
Sokal, Zabuże, Żwirka, Poturzyca
Ilkowicze, Tartaków, Komarów i okolice
Bełz, Czerwonograd, Ugniw, Wielkie Mosty
Lwów i Wilno - stolice Kresów
----------------
Ukochane miasto LWÓW
Wilno - miasto moich przodków
Polacy na Kresach
----------------
Historia i dzień dzisiejszy
Wielcy Patrioci Kresów
Poszukiwania
Sanktuaria
----------------
Jasna Góra w Częstochowie
Sanktuarium Maryjne w Licheniu
Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej w Hrubieszowie
Sanktuaria na Kresach
Sanktuarium Matki Boskiej z Tartakowa w Łukawcu
EURO 2012
----------------
współpraca polsko-ukraińska
Księga Gości
----------------
spotkania, imprezy, warsztaty, linki do stron w internecie
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
Gość
Wysłany: Nie 7:16, 29 Maj 2011
Temat postu:
Niech odpoczywa w pokoju
adamek
Wysłany: Nie 7:00, 29 Maj 2011
Temat postu: CMENTARZ ORLĄT LWOWSKICH
ABP JÓZEF TEODOROWICZ POWRÓCI NA CMENTARZ ORLĄT LWOWSKICH
Trumna ze szczątkami arcybiskupa lwowskiego obrządku ormiańskiego Józefa Teodorowicza powróci 7 czerwca na Cmentarz Orląt Lwowskich – poinformowano KAI w lwowskiej kurii metropolitalnej obrządku łacińskiego. Uroczystości będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, który jest ordynariuszem dla katolików obrządku ormiańskiego w Polsce, a homilię wygłosi abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.
Przygotowaniem tej uroczystości obecnie zajmuje się parafia centralna ordynariatu katolików obrządku ormiańskiego, która znajduje się w Warszawie, dlatego, że na Ukrainie nie ma czynnej wspólnoty katolickiej obrządku ormiańskiego – wyjaśniono w kurii lwowskiej. Z władzami kościelnymi i urzędem miasta Lwowa ściśle współpracuje w tej sprawie Maciej Bohosiewicz, przewodniczący Rady Fundacji Ormiańskiej Koła Zainteresowanych Kulturą Ormian (KZKO) z siedzibą w Warszawie.
Specjalistom Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa RP udało się odnaleźć trumnę z ciałem ormiańskiego arcybiskupa Józefa Teodorowicza – pisze wydawany we Lwowie „Kurier Galicyjski”, niezależne pismo Polaków na Ukrainie. Przypominając o tym, że abp Teodorowicz zmarł w 1938 r. i został wtedy pochowany na Cmentarzu Orląt Lwowskich gazeta podaje, że w latach 70. XX w., kiedy doszło do dewastacji tej polskiej nekropoli, trumna z ciałem arcypasterza polskich Ormian została przeniesiona na Cmentarz Łyczakowski. Po wielu latach udało się odnaleźć trumnę arcybiskupa ukrytą w rodzinnym grobowcu Kłosowskich – czytamy ma łamach „Kuriera Galicyjskiego”. – Przez lata władze ukraińskie nie chciały zgodzić się na ekshumację – przełom nastąpił w tym roku.
Zdaniem Macieja Bohosiewicza, przewodniczącego Fundacji KZKO, odnalezienie szczątków abp. Teodorowicza „jest wielkim wydarzeniem dla całego środowiska Ormian w Polsce, ponieważ był to duchowny, który przykładał wiele starań do tego, by tożsamość Ormian nie zginęła, był duchowym przewodnikiem naszych dziadów i ojców, a także autorytetem dla wszystkich Polaków”. „Kurier Galicyjski” zaznaczył też, że podczas pierwszej wojny światowej Józef Teodorowicz razem ze św. Józefem Bilczewskim „chronił energicznie obywateli kraju od krzywd ze strony cywilnych i wojskowych okupacyjnych władz rosyjskich. Od początku listopada 1918 r. brał aktywny udział w pracach nad organizowaniem państwowości polskiej. Podjął też starania o polskość Śląska. W 1924 r. otrzymał Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski, a po śmierci, w uznaniu jego zasług dla Rzeczypospolitej, w całym kraju ogłoszono żałobę narodową”.
Abp Józef Teodorowicz (1864-1938) był arcybiskupem ormiańskim Lwowa od 1901 r., duchowym przywódcą Ormian, a jednocześnie Polaków w Galicji (w 1918 r. opowiedział się po stronie polskiej). W 1917 r. na forum wiedeńskiej Izby Panów odważył się głosić, że celem Polaków jest restytucja integralnej Polski. W latach 1919-1922 był posłem na Sejm Ustawodawczy i wygłosił słynne kazanie w katedrze św. Jana w Warszawie na rozpoczęcie obrad tego Sejmu 9 lutego 1919 r. Na przełomie 1922/23 był senatorem RP do chwili, gdy na polecenie papieża Piusa XI, zrezygnował z mandatu, ale nadal aktywnie działał w ruchu chrześcijańsko-narodowym. W czasach PRL-u został skazany na zapomnienie.
Ormianie znaleźli się na pograniczu Rzeczypospolitej już w XI i XII w. Głównymi ich ośrodkami były Lwów i Kamieniec Podolski. Zajmowali się głównie handlem towarami orientalnymi. W 1630 r. Ormianie polscy, wyznający dotychczas monofizytyzm (uznawał on tylko jedną, boską naturę Chrystusa) przystąpili do unii z Rzymem, uznali dogmaty katolickie, zachowując własny obrządek i język staroormiański (grabar) jako język liturgiczny. Po II wojnie światowej opuścili oni tereny, z którymi byli związani od wieków i osiedlili się w PRL. W dzisiejszym Lwowie nie ma już praktycznie Ormian z Ormiańskiego Kościoła Katolickiego, a słynną historyczną katedrę przejęli członkowie Kościoła Apostolskiego.
Konstanty Czawaga (KAI)
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin