Sokal - historia i dzień dzisiejszy miasta i rejonu
Odwiedź Sokalszczyznę - rejon w województwie lwowskim
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum Sokal - historia i dzień dzisiejszy miasta i rejonu Strona Główna
->
współpraca polsko-ukraińska
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
TAK
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz HTML w tym poście
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
Ogólne
----------------
Ogłoszenia, komunikaty administracyjne
Aktualności z kraju i zagranicy
Sokalszczyzna
----------------
Sokal, Zabuże, Żwirka, Poturzyca
Ilkowicze, Tartaków, Komarów i okolice
Bełz, Czerwonograd, Ugniw, Wielkie Mosty
Lwów i Wilno - stolice Kresów
----------------
Ukochane miasto LWÓW
Wilno - miasto moich przodków
Polacy na Kresach
----------------
Historia i dzień dzisiejszy
Wielcy Patrioci Kresów
Poszukiwania
Sanktuaria
----------------
Jasna Góra w Częstochowie
Sanktuarium Maryjne w Licheniu
Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej w Hrubieszowie
Sanktuaria na Kresach
Sanktuarium Matki Boskiej z Tartakowa w Łukawcu
EURO 2012
----------------
współpraca polsko-ukraińska
Księga Gości
----------------
spotkania, imprezy, warsztaty, linki do stron w internecie
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
Gość
Wysłany: Sob 13:01, 13 Cze 2009
Temat postu:
PODRÓŻE NA KRESY
-
12 płyt dvd , prod. 1992
Płyta dvd nr 1
Kapłan z Gułagu
cz. I - 29 min - wzruszająca opowieść o powrocie ks. Kazimierza Świątka z Gułagu do katedry w Pińsku na Polesiu
Kapłan z Gułagu
cz. II - 29 min - odbudowa katedry w Pińsku, którą Białorusini chcieli zamienić w browar. Słynne nazwiska: Skirmutowie, Ordowie, Butrymowicze, Stankiewicze, Szpakowscy, Roszkiewicze i inni.
Płyta dvd nr 2
Polesia czar
- 26 min - polska szlachta kołchozowa, umierające wioski - żyć jest lepiej, ale radości mało, piosenki polskie i białoruskie, chaty kryte słomą, dodatek za radioaktywność
Nieśwież
- 25 min - Księstwo Ołyckie i Nieświeżskie. Księża, którzy uczą polskiego i malują kościoły. Klasztor s.s. Benedyktynek czy technikum z internatem? Brama Słucka - Ostra Brama Polesia.
Płyta dvd nr 3
Kościoły Wołynia i Podola
- 29 min - Krzemieniec, Borszczów, Czortków, Kopiczyna, cudowny obraz MB Borszczowskiej, Skała Podolska, Jeziorzany, Zbaraż, Gołuchów
Poczajów
- 30 min -
Ławra Poczajowska
-Jasna Góra Ukrainy, Poczajowskie dzwony, błogosławiony Kijów i jego grota.
Płyta dvd nr 4
Z różnych stron Wołynia
- 26 min -
Korzec, Wiśniowiec, Zofiówka pod Humaniem
. Słynne nazwiska, Wiśniowieccy, Potoccy
Krzemieniec
- 30 min - miejsce urodzin J. Słowackiego. Losy Liceum Krzemienieckiego, pomordowani Polacy
Płyta dvd nr 5
Buczacz
- 28 min- opowieści Jerzego Janickiego. Nad rzeką Strypą w XIV w. wybudowano tu zamek obronny, który należał do Buczackich, Golskich i Potockich. Zamek przetrwał napady Tatarów, Turków i Kozaków. W 1672 r., gdy Mahomet IV dowiedział się, że obroną kieruje żona właściciela Teresa Potocka, początkowo odstąpił od oblężenia i ofiarowanego okupu, lecz po pewnym czasie, zajął go na swoją czasową siedzibę.
Czortków
- 24 min - Stary polski cmentarz z licznymi nagrobkami (zachowany, lecz w znacznym stopniu zdewastowany, mauzoleum i katakumby ofiar ukraińskich egzekucji z lat 1918-1919. Spoczywają tam prochy obrońców Czortkowa z okresu walk polsko-ukraińskich, m.in. młodzi Polacy 16-, 17-letni gimnazjaliści. Ruiny zamku czortkowskiego na tzw. Wygnance z XVI wieku .Kościół rzymskokatolicki pw. św. Stanisława w Czortkowie - dawniej kościół oo. dominikanów.
Płyta dvd nr 6
Jazłowiec
- 29 min - jedna z najstarszych osad polskich na Podolu. Własność Buczackich (którzy po osiedleniu się w Jazłowcu przyjęli nazwisko Jazłowieckich), Radziwiłłów i Koniecpolskich. Miejsce urodzenia poety Kornela Ujejskiego, oraz - prawdopodobnie - miejsce śmierci i pochówku wybitnego kompozytora doby renesansu Mikołaja Gomółki urodzonego w Sandomierzu. W miasteczku do chwili obecnej znajduje się klasztor Sióstr Niepokalanek (założony w 1863 przez przybyłą z Rzymu bł. Marcelinę Darowską).
W grudniu 1918 klasztor w Jazłowcu został zajęty przez wojska ukraińskie i zamieniony na więzienie dla internowanych Polaków. W lecie 1919 w wąwozach w pobliżu Jazłowca odbyła się trzydniowa, zwycięska bitwa 14 Pułku Ułanów (utworzonego w Rosji z Polaków służących w armii carskiej) z wojskami ukraińskimi. Od dnia zwycięstwa - 11 lipca 1919 pułk ten przyjął nazwę Ułanów Jazłowieckich.
Ostróg
- 25 min - miasto na Ukrainie (obwód rówieński), nad rzeką Horyń przy ujściu Wilii, dawna rezydencja magnaterii polskiej. Stary gród ruski, wzmiankowany już w 1100; od drugiej połowy XII wieku w Księstwie Wołyńskim;
W latach 1919–39 w granicach Polski, w ówczesnym pow. zdołbunowskim, w dawnym województwie wołyńskim. Miasto było garnizonem macierzystym Batalionu KOP "Ostróg" i 19. Pułku Ułanów Wołyńskich. Podczas II wojny światowej, we wrześniu 1939 zajęty przez ZSRR i włączony następnie w składzie Ukrainy Zachodniej do ZSRR.
W
Borszczówce
niemieckie komando SS zamordowało 115 osób, w Lidawce zlikwidowano całą kolonię.
Płyta dvd nr 7
Gdzieś na Bukowinie
- 24 min - kraina historyczna położona pomiędzy Karpatami Wschodnimi a środkowym Dniestrem, podzielona po II wojnie światowej na Bukowinę północną (ukraińską) oraz Bukowinę południową (rumuńską). Stanowi północną część historycznej Mołdawii.
Skupiska miejskie terenów Bukowiny, to przede wszystkim leżąca na południu Suczawa i rozwijające się na północy Czerniowce. Potężna twierdza suczawska do dziś imponuje swymi walorami obronnymi. Monastyry suczawskie, z monastyrem św. Jana z Suczawy na czele, świadczą o poziomie kultury prawosławnej całej ówczesnej Mołdawii.
Historia
Czerniowiec
była trochę odmienna, bardziej kupiecka. Czerniowce też później staną się stolicą austriackiej Bukowiny. Ziemie te były terenem nieudanej wyprawy króla polskiego Jana Olbrachta w 1497 r., którego wojska zostały zmuszone do odstąpienia od obleganej Suczawy, a następnie rozbite w lasach mołdawskich („Za króla Olbrachta, wyginęła szlachta”).
W marcu 1849
Bukowina
została odłączona od Galicji i stała się osobnym krajem koronnym jako Księstwo Bukowiny z osobnymi organami władzy - Prezydium Krajowym, sejmem krajowym i wydziałem krajowym.
Zaleszczyki
- 25 min - miasto na Podolu w zachodniej Ukrainie, położone w głębokim jarze w zakolu Dniestru, administracyjnie znajduje się w obwodzie tarnopolskim. Należały pierwotnie do Lubomirskich. Miastem stały się dopiero w 1766 jako własność króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, otrzymując plan regulacyjny zgodny z polską tradycją - prostokątny rynek z ratuszem pośrodku, kościołem parafialnym usytuowanym przy ulicy wychodzącej z narożnika rynku i szachownicą ulic. Z uwagi na swój specyficzny, bardzo ciepły klimat w II Rzeczypospolitej znany kurort ze wspaniałymi plażami nad Dniestrem, miejsce jedynego występowania wielu gatunków roślin, "stolica" uprawy winorośli. Co roku urządzano tu ogólnopolskie święto winobrania.
do Zaleszczyk na wypoczynek kilkakrotnie przybywał Marszałek Józef Piłsudski.
Płyta dvd nr 8
Czerwony pas
- 25 min
Nazwa
Kołomyja
ma związek z założycielem miasta królem halickim Kolomanem. W roku 1459 hospodar mołdawski Stefan III Wielki złożył tutaj hołd Kazimierzowi Jagiellończykowi. Jako powiat był jednostką administracyjną w okresie I Rzeczypospolitej, ziemia halicka, województwo ruskie od 1569 do 1772 r.
W latach 1886-1945 w Kołomyji funckjonowały tramwaje parowe. Przez cały okres swojej historii było nieustannie niszczone przez Tatarów, Kozaków oraz wojska mołdawskie.
Kosów Huculski
czy
Kosów Pokucki
. Położony nad Rybnicą, dopływem Prutu. W II Rzeczypospolitej miasto powiatowe województwa stanisławowskiego. Podczas inwazji sowieckiej na Polskę w 1939 roku tutaj rząd polski spędził ostatnią noc i przekroczył granicę z Rumunią na rzece Czeremosz.
Kuty
- osiedle typu miejskiego nad
Czeremoszem
, w malowniczej okolicy górzystej na pograniczu Bukowiny. Od 1991 na Ukrainie, w obwodzie iwanofrankowskim, rejonie kosowskim. W okresie międzywojennym Kuty słynęły jako miejscowość wypoczynkowa i ośrodek lokalnego rzemiosła artystycznego (tkactwo, hafciarstwo, garncarstwo). Corocznie w dniu 13 czerwca odbywały się tu sławne odpusty ormiańskie, ściągające Ormian z Polski, Bukowiny, Mołdawii, a nawet Armenii
Czerniowce
- Miasto zostało przyłączone do Austrii w 1775 r. Podczas I wojny światowej zajęte przez Rosjan w kwietniu 1916, przez półtora roku było na linii frontu. W latach 1918-1940 należało do Rumunii . Latem 1940 przyłączone do ZSRR jako Czernowice. W latach 1941-1944 ponownie należało do Rumunii. Zdobyte przez Armię Czerwoną w 1944, przemianowane na Czerniowce. W latach 1945-1991 część Ukraińskiej SRR, od 1991 należy do Ukrainy i jest stolicą obwodu czerniowieckiego.
Huculska kolęda
- 30 min - Huculi to najciekawszy zabytek etnograficzny nie tylko na ziemiach polskich, lecz i w Europie. Można spotkać wśród nich typy polskie, ukraińskie, węgierskie, rumuńskie, a nawet cechy antropologiczne tureckie i tatarskie czy wreszcie cygańskie i ormiańskie.
Hucuł
od narodzenia do śmierci żył w świecie magii, wierzeń i demonów. Lasy, połoniny, potoki zaludniały różnego rodzaju złe siły. Człowiek mógł się przed nimi bronić zaklęciem, zielem, modlitwą.
Płyta dvd nr 9
Żytomierz
cz. I - 22 min
Żytomierz
cz. II - 30 min -
Założony w 884 roku. Żytomierz był jednym z największych miast Rusi Kijowskiej. Po oderwaniu przez Rosję Kijowa od województwa kijowskiego stał się w 1667 nową stolicą województwa. Od 1991 jest stolicą katolickiej diecezji kijowsko-żytomierskiej obrządku łacińskiego.Cmentarz polski (jeden z największych poza granicami Polski po Łyczakowskim we Lwowie i Rossie w Wilnie)
Płyta dvd nr 10
Berdyczów
- 25 min - miasto na Ukrainie, w obwodzie żytomierskim, siedziba władz rejonu berdyczowskiego, położone 44 km na południe od Żytomierza, nad rzeką Hniłopiat, prawym dopływem Teterewy.
Na mocy unii lubelskiej w 1569 włączony do Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Stanisław Zaremba (biskup kijowski) w 1647 został, wg wiernych, uzdrowiony za wstawiennictwem Matki Bożej Berdyczowskiej, której obraz ogłosił cudownym. Berdyczów nazywany został przez niego Ukraińską Częstochową..
Zjeżdżali się do Berdyczowa regularnie kupcy z najróżniejszych stron Europy. Z tego czasu pochodzi właśnie kupieckie zawołanie ... pisz do mnie na Berdyczów - jako, że był to w życiu wędrownych kupców jedyny adres, gdzie było pewne, że w przeciągu 2-3 miesięcy na pewno się zjawią. Stąd poste restante Berdyczowa pełniła ważną rolę w przebiegu informacji handlowej.
Podczas II wojny światowej w sanktuarium berdyczowskim mieściło się rosyjskie więzienie.
Bar
- 24 min - Konfederacja barska (1768-1772) - zbrojny związek szlachty polskiej utworzony w Barze na Podolu 29 lutego 1768 roku, z zaprzysiężeniem aktu założycielskiego w obronie wiary katolickiej i niepodległości Rzeczypospolitej, skierowany przeciwko: kurateli Rosji, królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu i popierającym go wojskom rosyjskim. Celem konfederacji było zniesienie ustaw narzuconych przez Rosję, a zwłaszcza dających równouprawnienie dysydentom.
Płyta dvd nr 11
Łyczakowskie opowieści
cz. I - 32 min - cmentarz Lwowa - historie grobów. Narratorem jest prof. Stanisław Nicieja, znawca kresów wschodnich, historyk sztuki
Łyczakowskie opowieści
cz. II - 26 min Lekcja historii - opowieść o ludziach. Zarówno o tych, którzy tworzyli jego klimat i krajobraz projektując i wykonując nagrobki, kaplice i rzeźby (m.in. Parys Filippi, Cyprian Godebski), jak i tych dla których były one zamawiane. Tu spoczywają m.in. Maria Konopnicka , Gabriela Zapolska, Seweryn Goszczyński, Artur Grottger, Prof. Stefan Banach, Mieczysław Gębarowicz, Karol Szajnocha, Walery Łoziński, Ludwik Kubala. Są na cmentarzu groby powstańców listopadowych i kwatera powstańców styczniowych. Cmentarz Łyczakowski, liczący 40 hektarów, jest klasycznym cmentarzem krajobrazowo– parkowym. Obszar, w którym go usytuowano stanowi malowniczy zakątek. Jest to jedna z najstarszych nekropolii istniejących do dziś w Europie.
Płyta dvd nr 12
Żółkiew
- 26 min - miasto na Ukrainie, obwód lwowski, nad Świną. W latach 1951-91 nosiło nazwę Niestierow od nazwiska lotnika rosyjskiego Piotra Niestierowa; spotykana jest również transkrypcja Nesterow). Do 17 września 1939 siedziba powiatu w województwie lwowskim.
Założona w 1597 przez hetmana polnego koronnego Stanisława Żółkiewskiego. Była miastem prywatnym. Należało później do Daniłowiczów, Sobieskich i Radziwiłłów. Żółkiew była ulubioną rezydencją króla Jana III Sobieskiego. Król umocnił miasto nowoczesnymi obwarowaniami, dekorował też miasto w stylu barokowym, tu przywoził swoje liczne wojenne trofea. Żołkiew była garnizonem 6 Pułku Strzelców Konnych im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego.
W żółkiewskiej farze oprócz pięknych marmurowych nagrobków Żółkiewskich i Sobieskich (autorstwa Andreasa Schlütera) znajdowały się do 1939 ogromne malowidła batalistyczne obrazujące największe zwycięskie bitwy króla Jana III Sobieskiego i jego pradziada Stanisława Żółkiewskiego, tworzące jeden z najbardziej monumentalnych zespołów malarstwa batalistycznego w Europie:
Obrazy batalistyczne zostały na początku lat '60 XX wieku. umieszczone w Lwowskiej Galerii Sztuki w Olesku. Po wywiezieniu ich z kościoła w Żółkwi nie były nigdy eksponowane we wspólnym miejscu. Po upadku ZSRR i zwrocie kościoła katolikom obrazy te nie powróciły niestety na swoje dawne miejsce i pozostały w gestii galerii obrazów.
Olesko
- 25 min - Olesko położone jest 23 km na północ od Złoczowa, 72 km od Lwowa, 5 km od Podhorców przy szosie kijowskiej.
Budynek zamkowy dwupiętrowy z basztą w jednym z narożników oraz basztą przybramną, prowadzącą na dziedziniec zamkowy. W latach 80. XVII w. gruntownie odnowiony staraniem króla Jana III. Po I rozbiorze Polski zamieniony przez Austriaków na koszary. W 200 rocznicę Wiktorii Wiedeńskiej, w 1883, wykupiony z rąk austriackich. Podczas I wojny światowej poważnie uszkodzony, w latach 30. odnowiony, ponownie uszkodzony podczas II wojny światowej. W latach 1961-1965 odnowiony. Od 1975 pełni rolę filii Lwowskiej Galerii Sztuki. W zamku eksponowane są ogromne malowidła batalistyczne z żółkiewskiej fary, upamiętniające zwycięskie bitwy Jana III Sobieskiego i jego pradziada hetmana Stanisława Żółkiewskiego.
Kościół parafialny pw. św. Trójcy konsekrowany w 1597. Po II wojnie zamieniony na magazyn. Część wyposażenia znajduje się w Lwowskiej Galerii Sztuki. Obecnie w gestii cerkwi prawosławnej.
Podhorce
- wieś w zachodniej Ukrainie, w rejonie brodzkim obwodu lwowskiego; 17 km. na płn.-wsch. od Złoczowa, 8 km. od Oleska i około 17 km. od m. Brody. W II Rzeczypospolitej miejscowość była siedzibą gminy wiejskiej Podhorce w powiecie złoczowskim województwa tarnopolskiego.
Zamek w stylu villa castello należący pierwotnie do Stanisława Koniecpolskiego, zbudowany w latach 1637-1641. W zamku mieściła się dawniej piękna kolekcja malarstwa. Obrazy częściowo przechowywane są w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, w Lwowskiej Galerii Sztuki (Lwów i zamek w Olesku). Najcenniejszy obraz z całej kolekcji, Miłosierny Samarytanin, dzieło Jacoba Jordaensa, ewakuowany wraz z pewną częścią zbiorów podhoreckich we wrześniu 1939 znajduje się obecnie w Sao Paulo jako własność Fundacji Romana Sanguszki.
Cerkiew z klasztorem Bazylianów (z XVIII w.) wybudowana na rzucie krzyża łacińskiego z fasadą w stylu barokowym.
Kościół św. Józefa z lat (1752-1766), wybudowany na zamówienie Wacława Rzewuskiego, wg planów Romanusa. Kościół był najpierw kościołem zamkowym, a później parafialnym. Jest budowlą z półkolistą kopułą, oświetloną na szczycie latarnią i ozdobioną krzyżemAusteria - budynek dawnych stajen hetmańskich przekształcony w zajazd.
Kontakt :
sokal2@wp.pl
tel. 660-332-172
wlad
Wysłany: Pią 7:53, 23 Maj 2008
Temat postu:
Spokojnie był obiecany cud więc, dalej czekajmy na cud.Podobno zdarzają się w najmniej spodziewanym momencie.Jeśli mistrzostwa się odbędą a z organizacji ich będziemy dumni ,zadowoleni,Wtedy można ogłosić I STAŁ SIĘ CUD
kibol
Wysłany: Pią 7:52, 23 Maj 2008
Temat postu:
Jesteśmy bliżej początku,niźli końca,,a o EURO 2012,zapomnijmy,
dzięki Tuskowi i jego "CUDOM".
Video-Lux
Wysłany: Pią 16:08, 08 Lut 2008
Temat postu:
Film o Sokalu i okolicach na DVD dla Ciebie
"Sentymentalna podróż do krainy ojców"
Filmy historyczno-krajoznawcze:
http://rodowody.net.pl/video/Wilno.wmv
http://rodowody.net.pl/video/Lwow.wmv
Sokal k/Lwowa - intro do filmu:
http://rodowy.pl/video/sokal_intro.WMV
Sokal k/Lwowa -cerkiew pw. św.Piotra i Pawła:
http://rodowy.pl/video/cerkiew_pp.WMV
Zabuże k/Sokala - cerkiew pw. św. Michała Archanioła:
http://rodowy.pl/video/cerkiew_zab.WMV
Na filmie dvd (w wersji turystycznej) 70 minut poświęcone jest zabytkom i rozmowom z Ukraińcami
na tematy historyczne w miejscowościach : Sokal, Zabuże, Tartaków i Komarów.
Koszt płyty DVD = 30 zł wraz z kosztami wysyłki (przy przedpłacie na konto autora) lub 40 zł - płatne listonoszowi przy odbiorze.
Zamówienia proszę składać pod adresem:
sokal2@wp.pl
lub telefonicznie: 094-340-60-06
balbuta
Wysłany: Śro 13:34, 12 Gru 2007
Temat postu:
nasi przodkowie, krewni i znajomi
www.rodowody.net.pl
www.rodowody.vizz.pl
#
zabytki Sokala i Tartakowa w woj. lwowskim
www.sukces.fora.pl/antyki-kolekcje-wspomnienia,17/zabytki-sokala-i-tartakowa-w-woj-lwowskim,195.html
on
Wysłany: Sob 10:46, 16 Cze 2007
Temat postu: Prywatny kapitał wróci na drogi?
SYPIE SIĘ RZĄDOWA WIZJA BUDOWY AUTOSTRAD?
Prywatny kapitał wróci na drogi?
TVN24Państwo może zrezygnować z budowy autostrad własnymi siłami. Z Ministerstwa Transportu dochodzą sygnały, że liczba umów z konsorcjami prywatnych inwestorów może się w przyszłości zwiększyć - pisze "Wall Street Journall", dodatek ekonomiczny "Dziennika". O rozszerzeniu współpracy z prywatnymi inwestorami zdecyduje budowa odcinków A1 i A2.
Ministerstwo Transportu coraz bardziej bierze pod uwagę zwiększenie udziału prywatnych inwestorów w budowie autostrad. W praktyce zadecyduje o tym budowa dwóch odcinków realizowanych w systemie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego: autostrady A-2 z Łodzi do Warszawy oraz autostrady A-1 z Łodzi do Katowic. Jeśli przebiegnie bez przeszkód, rząd będzie mógł powierzyć prywatnym firmom kolejne inwestycje.
Dotychczasowe krytyczne nastawienie urzędników do udziału prywatnego kapitału w budowie autostrad zaczyna się wyraźnie zmieniać. Dotychczasowe plany ministra transportu Jerzego Polaczka opierały się bowiem na realizacji największych inwestycji drogowych w tzw. systemie tradycyjnym, w którym inwestorem jest państwo.
Tymczasem gigantyczna skala przedsięwzięć i rosnące koszty budzą coraz więcej obaw: państwo samodzielnie nie da sobie rady z budową autostrad. W dodatku rząd musi radykalnie przyspieszyć inwestycje z powodu piłkarskich mistrzostw Euro 2012. W tej sytuacji sprawa wydaje się przesądzona. Choć w Ministerstwie Transportu oficjalnie jeszcze się o tym nie mówi, prywatne konsorcja wrócą do łask.
Urzędnicy już teraz nieoficjalnie przyznają, że prywatni inwestorzy mogliby wybudować także fragment autostrady A-4 pomiędzy Krakowem a Rzeszowem. Problem w tym, że na tej trasie przygotowania do budowy w systemie tradycyjnym są już mocno zaawansowane. Tymczasem tak poważna zmiana organizacyjna opóźniłaby oddanie jej do ruchu. Z uwagi na zbliżające się Euro 2012 byłoby to katastrofą.
Tuż po wakacjach rząd przyjmie uchwałę zmieniającą dotychczasowy program budowy dróg i autostrad. Kończą się konsultacje międzyresortowe nowego projektu. Zakłada on, że do końca 2011 roku zostanie wybudowanych 700 km nowych autostrad i 1900 km nowych dróg ekspresowych.
Oznacza to, że część inwestycji zaplanowanych do roku 2015 zostanie ukończona 4 lata wcześniej. Wartość inwestycji związanych z Euro szacowana jest na 41 mld zł, z czego 22,6 mld zł zostanie wydanych na nowe przedsięwzięcia, których wcześniej nie ujęto w programie.
oN
Wysłany: Sob 10:45, 16 Cze 2007
Temat postu: Inwestycyjne trendy przed Euro 2012
TARGI NIERUCHOMOŚCI CEPIF 2007 W WARSZAWIE
TVN24
Pierwsze międzynarodowe wydarzenie w Polsce i na Ukrainie, które w jednym miejscu i czasie skupia wszystkich, którzy będą pracować na sukces EURO 2012. Na targach nieruchomości odbywających się w Warszawie reprezentowane są miasta, instytucje rządowe, deweloperzy, przedsiębiorstwa budowlane i drogowe, firmy projektowe i konsultingowe.
Polska i Ukraina stanęły przed niepowtarzalną szansą. EURO 2012 wpłynie na dynamiczny rozwój inwestycji. Przez 60 miesięcy uwaga Europy poświęcona będzie Polsce i Ukrainie. CEPIF 2007, czyli największe w naszej części Europy targi nieruchomości są pierwszym międzynarodowym wydarzeniem, które skupia najważniejszych decydentów EURO 2012.
Co nas czeka w związku z Euro 2012? Propozycje i plany inwestycyjne na tę imprezę sportową to jeden z głównych targów. Podczas imprezy można rozeznać się, jak kształtują się ceny mieszkań i domów, poznać liczne oferty deweloperów, najlepsze lokalizacje i prognozy dotyczące cen ziemi.
Euro
Wysłany: Śro 18:50, 30 Maj 2007
Temat postu: CO ZROBIŁ RZĄD PRZED EURO 2012
RAPORTY GAZETY PRAWNEJ: CO ZROBIŁ RZĄD PRZED EURO 2012
Gazeta Prawna jako pierwsza zaczęła co miesiąc monitorować przygotowania rządu do EURO 2012. Pierwszy raport na ten temat opublikowaliśmy 18 maja, miesiąc po wyborze kandydatury Polski i Ukrainy. Wnioski nie były optymistyczne. Resorty nie podjęły konkretnych działań, informowały nas tylko o „przygotowaniu koncepcji” czy „odesłaniu projektów do uzgodnień międzyresortowych”. A czasu jest coraz mniej, do rozpoczęcia imprezy pozostało już tylko 61 miesięcy. Kolejny raport w połowie czerwca.
MARIUSZ GAWRYCHOWSKI
OPINIE
JACEK WOJCIECHOWICZ
, wiceprezydent Warszawy
Całość inwestycji miejskich przed mistrzostwami Europy w 2012 roku pochłonie 12-15 mld zł. Do rozpoczęcia turnieju oddana zostanie druga linia metra od ronda Daszyńskiego do Dworca Wileńskiego. Przed ostatnim przystankiem na tej linii będzie stacja stadion. Miasto na swoim terenie przeprowadzi szereg inwestycji infrastrukturalnych. Będzie to przebudowa części Wisłostrady, Alej Jerozolimskich, domknięcie obwodnicy śródmiejskiej. Przed mistrzostwami powstaną również dwa mosty Krasińskiego i Północny. Ważne będzie również dokończenie rewitalizacji Krakowskiego Przedmieścia. Jeśli chodzi o kwestię budowy Stadionu Narodowego, to miasto stołeczne Warszawa przy budowie stadionu narodowego tylko pomaga, natomiast za budowę stadionu odpowiedzialny jest rząd. My wydaliśmy decyzje o warunkach zabudowy, ale budowę przeprowadzał będzie Centralny Ośrodek Sportu, czyli agenda rządowa. Miasto nie ma bezpośredniego wpływu na tę inwestycję.
RYSZARD GROBELNY,
prezydent Poznania
Zgłaszając Poznań do Euro 2012, przygotowaliśmy koncepcję programową realizacji całego przedsięwzięcia. Wiemy, że musimy poprawić układ komunikacyjny i jego powiązanie z Europą. Dotyczy to: dróg, poznańskiego lotniska i sieci kolei. Niezbędny jest też remont naszego dworca kolejowego. To inwestycje dotyczące bezpośrednio Poznania. Poza naszym miastem wiemy, że niezbędna jest rozbudowa autostrady A2, tak żeby łączyła Poznań z zachodnią granicą, konieczne jest wybudowanie drogi krajowej S5: Gdańsk-Poznań-Wrocław. Trwa modernizacja poznańskiego węzła kolejowego. Mniejsze przedsięwzięcia, które musimy zrealizować, to: doposażenie policji i całego systemu zarządzania kryzysowego oraz sprawna organizacja wolontariatu na czas Euro 2012. To, co wymieniłem, to inwestycje o charakterze publicznym. Inwestycjami prywatnymi, dotyczącymi hoteli, nie musimy się martwić, zainteresowanie potencjalnych inwestorów jest ogromne. Wiem, że zdążymy na czas, gdybym nie był tego pewien, nie złożylibyśmy wniosku o udział w organizacji mistrzostw.
MICHAŁ BRANDT
, rzecznik Gdańska ds. euro 2012
Jesienią zeszłego roku rozpoczęliśmy rozmowy z Polskim Związkiem Działkowców (PZD) w sprawie gruntów, na których ma powstać stadion. Czekamy na decyzję PZD, jesteśmy w stanie wypłacać pierwsze odszkodowania z tego tytułu już sierpniu lub wrześniu. Budowa stadionu rozpocznie się na przełomie 2008 i 2009 roku. Pod koniec tego roku zostanie ogłoszony przetarg na projekt i budowę Baltic Arena. Powołana została przez prezydenta Rada Metropolitalna, która ma opracować wspólną strategię promocji i oferty inwestycyjnej dla całego regionu. Istotne dla Gdańska są budowa portów lotniczego oraz morskiego, dla pasażerów. Równie ważnymi inwestycjami jest budowa autostrady A1 i uruchomienie szybkiego pociągu do Warszawy, które byłyby bardzo przydatne dla kibiców. Niedługo rusza budowa obwodnicy południowej, pod nią miasto przekazało nieodpłatnie grunty. Ważnym projektem będzie połączenie tej obwodnicy z portem, co spowoduje, że ciężarówki nie będą jechały przez miasto.
MICHAŁ JANICKI,
departament spraw społecznych Wrocław
Inwestycje w infrastrukturę drogową pochłoną około 2 mld zł. W trakcie jest kilka dużych inwestycji drogowych, m.in. tzw. droga lotnicza, która jest kluczowa dla dojazdu do stadionu. Przebudowane zostaną drogi wjazdowe do miasta i budowa nowego mostu. Lada dzień ogłoszony zostanie przetarg na obwodnicę Wrocławia, to nie jest inwestycja miejska, ale jest dla nas bardzo ważna. Właśnie rozpoczynają się prace nad budową nowego lotniska, które ma zostać oddane do użytku w 2010 roku. Jeśli chodzi o stadion, to przygotowane są grunty i plany miejscowe, teraz będziemy przechodzili do projektowania, aby w przyszłym roku latem rozpocząć budowę. Cały czas odbywają się przetargi na budowę nowych hoteli różnej klasy, od najtańszych miejsc schroniskowych, po najbardziej ekskluzywne. Chcemy, aby do 2012 roku przybyło nawet 30 tys. miejsc noclegowych. Jednak niezbędne do zwiększenia tempa naszych prac jest uproszczenie prawa, szczególnie w kwestii zamówień publicznych.
Video-Lux
Wysłany: Pią 13:56, 18 Maj 2007
Temat postu: Autostrady przyspieszają
Rząd chce przyspieszyć budowę najważniejszych polskich dróg aż o cztery lata. Według Dziennika Ministerstwo Transportu dostosowuje program inwestycyjny na lata 2007-2015 do rozpoczęcia piłkarskich mistrzostw EURO 2012.
Poprawki już w najbliższych dniach trafią do uzgodnień międzyresortowych - pisze Dziennik.
Nowe plany zakładają, że do końca 2011 roku zostanie wybudowanych 700 km nowych autostrad i 1900 km nowych dróg ekspresowych.
W rezultacie sieć autostradowa będzie wtedy liczyć łącznie 1900 km, a drogi ekspresowe wydłużą się do 3100 km. Będzie to jednak sporo kosztować: jeszcze przed rozpoczęciem EURO 2012 wydamy bowiem na drogi ponad 100 mld zł ze 131 mld zł zaplanowanych na najbliższe 8 lat.
Które z inwestycji przyspieszą drogowcy? Przede wszystkim budowę autostrady A-4. Do rozpoczęcia mistrzostw musi być gotowa w całości. Stanie się najważniejszym korytarzem drogowym dla uczestników i kibiców Euro, łączącym Polskę i Europę Zachodnią z drugim organizatorem piłkarskich rozgrywek - Ukrainą.
Dzięki temu jeszcze w końcu 2011 roku kierowcy będą mogli przejechać z Krakowa do Tarnowa, a następnie do Rzeszowa i dalej do granicy państwa w Korczowej.
W tym samym czasie zostanie ukończona droga S-7 z Gdańska do Warszawy oraz częściowo droga S-5 między Bydgoszczą a Poznaniem i Wrocławiem.
Planowane jest także zakończenie prac na trasie S-7 między Radomiem i Jędrzejowem oraz Lubieniem i Rabką. Odcinek z Warszawy do Radomia będzie gotowy wcześniej - w 2009 roku.
Więcej w Dzienniku.
Źródło: "Dziennik”, Adam Woźniak, "Autostrady przyspieszają”, 11 maja 2007
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin