Sokal - historia i dzień dzisiejszy miasta i rejonu
Odwiedź Sokalszczyznę - rejon w województwie lwowskim
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum Sokal - historia i dzień dzisiejszy miasta i rejonu Strona Główna
->
Sokal, Zabuże, Żwirka, Poturzyca
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
TAK
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz HTML w tym poście
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
Ogólne
----------------
Ogłoszenia, komunikaty administracyjne
Aktualności z kraju i zagranicy
Sokalszczyzna
----------------
Sokal, Zabuże, Żwirka, Poturzyca
Ilkowicze, Tartaków, Komarów i okolice
Bełz, Czerwonograd, Ugniw, Wielkie Mosty
Lwów i Wilno - stolice Kresów
----------------
Ukochane miasto LWÓW
Wilno - miasto moich przodków
Polacy na Kresach
----------------
Historia i dzień dzisiejszy
Wielcy Patrioci Kresów
Poszukiwania
Sanktuaria
----------------
Jasna Góra w Częstochowie
Sanktuarium Maryjne w Licheniu
Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej w Hrubieszowie
Sanktuaria na Kresach
Sanktuarium Matki Boskiej z Tartakowa w Łukawcu
EURO 2012
----------------
współpraca polsko-ukraińska
Księga Gości
----------------
spotkania, imprezy, warsztaty, linki do stron w internecie
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
Gość
Wysłany: Śro 16:37, 23 Lis 2011
Temat postu:
.
Wczoraj o godz. 15, w obecności metropolity lwowskiego Kościóła RK , abpa Mokrzyckiego i bpa żółkiewsko-sokalskiego Kościoła GK Kołtuna oraz proboszcza parafii GK w Sokalu o.Jarosława zostały przekazane ks. Andrzejowi Mihułce, proboszczowi parafii RK sokalsko Tartakowskiej, klucze do kościoła RK w Sokalu . Kościół był budowany przed wojną przez ks. Lewartowskiego, a potem Szukalskiego. Po wojnie komuniści zorganizowali w nim bazar handlu mięsem.
.
Sokal
Wysłany: Sob 11:42, 05 Lis 2011
Temat postu:
.
Sokal w woj.lwowskim - intro. Autor: Władysław Pitak
Wprowadzenie do filmu o sokalszczyźnie i ludziach, którzy tam kiedyś mieszkali. Ciekawe są dzisiejsze miejsca porównane z fotografiami sprzed II Wojny Światowej.
Autorem filmu jest kresowianin, Władysław Pitak.
kontakt z autorem:
sokal2@wp.pl
tagi:
Władysław Pitak, Sokal, Lwów, Kresy, ziemia lwowska, Galicja, kresowianie, zabużanie, lwowianie, Tartaków
http://www.youtube.com/watch?v=VDN0KEE59kE
@@@
Sokal w woj. lwowskim. Cerkiew św. Piotra i Pawła. Autor: Władysław Pitak
Piękne jest wnętrze każdej cerkwi, ale ta jest szczególna, gdyż jest katedrą diecezji żołkiewsko-sokalskiej obrządku grecko-katolickiego.
Posłuchajmy przez kilka minut śpiewu modlących się kobiet.
Autor filmu: Władysław Pitak
kontakt z autorem:
sokal2@wp.pl
tagi:
Władysław Pitak, cerkiew, Zabuże, diecezja żółkiewsko-sokalska, grecko-katolicka, Sokal, Lwów, Kresy, ziemia lwowska, Galicja, kresowianie, zabużanie, lwowianie, Tartaków
http://www.youtube.com/watch?v=4nVYMwsAm34
@@@
Sokal w woj.lwowskim. Cerkiew na Zabużu. Autor: Władysław Pitak
Zabuże, niegdyś dzielnica Sokala, dzisiaj odrębna wieś z własną administracją.
W tej wsi Niemcy pozwolili w 1939 r. zmienić gimnazjum na cerkiew, aby miejscowi Ukraińcy mogli uczestniczyć w nabożeństwach grecko-katolickich. Opowiada o tym rodowity mieszkaniec tej miejscowości.
Autor filmu: Władysław Pitak
kontakt z autorem:
sokal2@wp.pl
tagi:
Władysław Pitak, cerkiew, diecezja żółkiewsko-sokalska, grecko-katolicka, Sokal, Lwów, Kresy, ziemia lwowska, Galicja, kresowianie, Zabuże, zabużanie, lwowianie, Tartaków
http://www.youtube.com/watch?v=bMvfr8Jl__I
.
Gość
Wysłany: Pon 18:35, 05 Kwi 2010
Temat postu: Re: Grzęda Sokalska
Anonymous napisał:
Grzęda Sokalska
Region naturalny na pograniczu Polski i Ukrainy, południowo-zachodnia część Wyżyny Zachodniowołyńskiej. Powierzchnia (w granicach Polski) 722 km2. Równoleżnikowy pas wzniesień, położony pomiędzy Kotliną Pobuża na południu a Kotliną Hrubieszowską na północy, przecięty jest dolinami Huczwy i Bugu.
Maksymalna wysokość do 260 m n.p.m. Występuje gruba pokrywa lessowa, na której wytworzyły się żyzne gleby typu czarnoziemów - region stanowi krainę rolniczą. Główne miejscowości: Sokal nad Bugiem (w Ukrainie), Łaszczów nad Tanwią.
Witam chciałem sprostować jedną rzecz. Łaszczów leży nie nad rzeką Tanwią, a Huczwą. Nie wiem skąd się wziął ten błąd
Pozdrawiam.
Gość
Wysłany: Wto 23:05, 03 Mar 2009
Temat postu:
.
Aneksja Sokala przez ZSRR – 1951r.
- miasto na Wołyniu, nad Bugiem, w obwodzie lwowskim, do 1951 w Polsce, do 1945 w województwie lwowskim, w powiecie sokalskim, do 1951 część Sokala (wieś Żwirka) w województwie lubelskim; około 21,5 tys. mieszk.(2007).
Do roku 1914 linia kolejowa oraz przejście graniczne Galicji i Rosji.
Miasto założone przez księcia mazowieckiego Ziemowita w 1424 roku na prawie magdeburskim.
Pierwsze wzmianki o Sokalu pochodzą z XI w., jako o ważnym mieście w księstwie włodzimierskim. W 1366 r. dostało się pod panowanie Polski piastowskiej. W 1410 r. weszło w skład województwa bełskiego.
2 sierpnia 1519 klęska wojsk polsko-litewskich pod wodzą hetmana wielkiego litewskiego Konstantego Ostrogskiego w bitwie pod Sokalem z Tatarami. Fryderyk Herburt bronił przed Tatarami w otwartym polu miasta Sokal, swoją walkę zakończył bohaterską śmiercią w Bitwie pod Sokalem, zostawiając pięcioro dzieci. Polski poeta okresu baroku Mikołaj Sęp-Szarzyński w kilkadziesiąt lat później poświęcił Fryderykowi swój poemat "Pieśń o Fridruszu, co pod Sokalem zabit"
Po pierwszym rozbiorze znalazło się w zaborze austriackim, w prowincji Lodomeria.
19 października 1918 Sokal znalazł się w Zachodnioukraińskiej Republice Ludowej, następnie do Polski. W okresie międzywojennym znajdował się w województwie lwowskim, w powiecie sokalskim. Od 1939 r. należał do ZSRR, a od 1941 do Generalnego Gubernatorstwa. Od 1944 część Sokala (wieś Żwirka) należała do Polski, po czym od 15 lutego 1951, w ramach umowy o zamianie granic do Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej będącej częścią ZSRR.
Pierwotne miejsce kultu Matki Bożej Sokalskiej. Święty obraz został przeniesiony do Sanktuarium w Hrubieszowie.
Aneksja z 1951r.
Tereny podlegające pod umowę o zamianie granic z 1951r.Była to największa w historii powojennej Polski i jedna z największych w historii powojennej Europy korekta graniczna. Dotyczyła wymiany terenów o powierzchni 480 km² (obszar powierzchniowo zbliżony do Warszawy).
ZSRR odstąpił Polsce, polskie tereny zabrane na mocy paktu Ribbentro-Mołotow, fragment ówczesnego obwodu drohobyckiego należącego do USRR (obecnie jest to miasto Ustrzyki Dolne oraz wsie : Czarna , Lutowiska, Krościenko, Bandrów Narodowy, Bystre, Liskowate, wraz z terenami okolicznymi)
Polska odstąpiła ZSRR fragment województwa lubelskiego z miejscowościami Bełz (obecnie Белз), Uhnów (Угнів), Krystynopol (Червоноград), Waręż (Варяж), Chorobrów (Хоробрів) oraz lewobrzeżną część Sokala – Żwirkę (Жвирка), wraz z linią kolejową Rawa Ruska – Krystynopol. Obecnie miasta te znajdują się na terenie rejonu sokalskiego w obwodzie lwowskim.
Dawniej Kośc. Parafialny rzymsko-katolicki - dzisiaj cerkiewWedle postanowień umowy cały majątek nieruchomy (budynki, kołchozy, infrastruktura, linie kolejowe) przechodził wraz z terytorium na rzecz nowego właściciela. Państwo odstępujące nie mogło w związku powyższym rościć żadnych pretensji o rekompensatę. Państwo odstępujące zachowywało prawo do majątku ruchomego (sprzętu rolniczego, taboru kolejowego, inwentarza żywego) pod warunkiem wywiezienia go.
Ludność z żyznych okolic Sokala została pod koniec 1951 roku siłą przesiedlona w Bieszczady w ramach "Akcji H-T"a powodem wymiany były złoża węgla kamiennego na Sokalszczyźnie.
Pierwotnie wymiana miała dotyczyć większego obszaru, Polsce miała przypaść także miejscowość Niżankowice oraz linia kolejowa Przemyśl-Zagórz, w zamian za co ZSRR zażądał dopłaty w złocie. Wobec odmowy strony polskiej dokonano korekty tylko 480 km², a fragment linii kolejowej pozostał na terenie ZSRR (dziś znajduje się na terytorium Ukrainy).Była to kolejna zdrada władz komunistycznych „polskich” [PZPR] które nie chciały dać łapówki ZSRR w złocie, gdyż same były nim zainteresowane dla siebie i dzięki temu Polska nie odzyskała tych terenów do dzisiaj.
.
Gosia
Wysłany: Pią 19:23, 15 Lut 2008
Temat postu:
Polecam Krymskie klimaty...
koniecznie 24-godzinną podróż pociągiem ze Lwowa przez ukraińskie miasteczka z "warienkami" serwowanymi przez ichniejsze babusie na stacjach kolejowych...I wino z Bałakławy...
Cytat:
Cały komplet fotografii z Sokala i okolic (kilkadziesiąt szt) przedstawia widoki i obiekty Sokala, Zabuża, Walawki, Tartakowa, Komarowa i okolic.
Komplet fotografii można pobrać gratis ze strony:
http://www.sokal.fora.pl
osoby nie posiadające dostępu do internetu otrzymają płytkę CD z w/w fotografiami razem z zakupioną płytą dvd za zwrotem kosztów wykonania filmu w kwocie 30 zł+ koszty wysyłki (5 zł) razem 35 zł po dokonaniu przedpłaty na moje konto bankowe.
(nr konta podaję osobom zainteresowanym)
O czym jest film?
Sporo miejsca na filmie zajmuje pobyt w ruinach pałacu Potockich i czynnym już od 2004 r. kościele rzymsko-katolickim i cerkwi w Tartakowie.
w maju 2007 r.podczas naszej wizyty, odbyła się w nim Msza św. w dwóch językach: polskim i ukraińskim. Normalnie raz w tygodniu przyjeżdża ksiądz z Czerwonogradu (dawniejszy Krystynopol) i odprawia nabożeństwa w języku ukraińskim.
Na pewno duże wrażenie zrobią ujęcia klasztoru Bernardynów, w którym obecnie znajduje się ciężkie więzienie oraz piękne widoki starego miasta i cmentarza w Sokalu. Wszystko jest uzupełnione rozmowami w języku polskim i ukraińskim z mieszkańcami sokalszczyny.
To tyle wspomnień, które na pewno ułatwią obejrzenie filmu.
Gdyby pojawiały się jakieś dodatkowe pytania dot. naszego pobytu na sokalszczyźnie, to proszę pisać na adres:
sokal2@wp.pl
albo telefonować: (94)340-60-06.
Video-Lux
Wysłany: Pią 9:16, 08 Lut 2008
Temat postu:
.
Filmy historyczno-krajoznawcze:
http://rodowy.pl/video/Wilno.wmv
http://rodowy.pl/video/Lwow.wmv
Sokal k/Lwowa - intro do filmu:
http://rodowy.pl/video/sokal_intro.WMV
Sokal k/Lwowa -cerkiew pw. św.Piotra i Pawła:
http://rodowy.pl/video/cerkiew_pp.WMV
Zabuże k/Sokala - cerkiew pw. św. Michała Archanioła:
http://rodowy.pl/video/cerkiew_zab.WMV
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Studio Fotografii i Filmu „Video-Lux” w Koszalinie
tel. 94-340-60-06
tel.kom.660-332-172
.
Sokal
Wysłany: Czw 0:26, 27 Gru 2007
Temat postu:
.
mapa administracyjna rejonu sokalskiego w woj. lwowskim
.
Polak
Wysłany: Śro 20:55, 12 Gru 2007
Temat postu:
.
Cytat:
Nasze klasy - znajdź przyjaciół ze szkolnej ławki i podwórka
www.naszeklasy.republika.pl
Film DVD dla Ciebie
Na filmie dvd (28 minut w formacie ekranowym 16:9) niesamowita historia ludzi i cudownego obrazu Matki Boskiej Łaskawej z Tartakowa k/Sokala w woj. Lwowskim.
Zamówienia proszę składać pod adresem:
sokal2@wp.pl
lub telefonicznie:
94-340-60-06
Koszt 1 płyty DVD = 20 zł wraz z kosztami wysyłki (przy przedpłacie na konto autora)
.
Gość
Wysłany: Pon 12:55, 08 Paź 2007
Temat postu: Grzęda Sokalska
.
Grzęda Sokalska
============
Cytat:
Sokalszczyzna - gdzie to jest?
Sokal - miasto rejonowe w lwowskim województwie leżące na prawym brzegu Zachodniego Bugu, 83 km na płn od Lwowa.
Zabytki:
zespół klasztoru Bernardynów z kościołem (XVI w.)- aktualnie jedno z najcięższych więzień na Ukrainie, klasztor Brygidek (XVII w.),
cerkwie:
Nikołajewska (XVI w.), Michajłowska (1778-1835) i PietroPawłowska
Zapraszam do odwiedzenia strony www:
http://sokal.fora.pl
Region naturalny na pograniczu Polski i Ukrainy, południowo-zachodnia część Wyżyny Zachodniowołyńskiej. Powierzchnia (w granicach Polski) 722 km2. Równoleżnikowy pas wzniesień, położony pomiędzy Kotliną Pobuża na południu a Kotliną Hrubieszowską na północy, przecięty jest dolinami Huczwy i Bugu.
Maksymalna wysokość do 260 m n.p.m. Występuje gruba pokrywa lessowa, na której wytworzyły się żyzne gleby typu czarnoziemów - region stanowi krainę rolniczą. Główne miejscowości: Sokal nad Bugiem (w Ukrainie), Łaszczów nad Tanwią.
.
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin