Forum Sokal  - historia i dzień dzisiejszy miasta i rejonu Strona Główna Sokal - historia i dzień dzisiejszy miasta i rejonu
Odwiedź Sokalszczyznę - rejon w województwie lwowskim
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Polacy - osoby szczególnie niebezpieczne

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Sokal - historia i dzień dzisiejszy miasta i rejonu Strona Główna -> Historia i dzień dzisiejszy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GH
Gość






PostWysłany: Czw 8:59, 14 Lip 2011    Temat postu: Polacy - osoby szczególnie niebezpieczne

Polacy - osoby szczególnie niebezpieczne

Z prof. Grzegorzem Hryciukiem rozmawia Andrzej Brzeziecki.


Zobacz także:

* Śmierć profesorów: Lwów pamięta, Wrocław pamięta (29/11)
* Nr 29 (3236), 17 lipca 2011


Andrzej Brzeziecki: Do mordu na profesorach lwowskich doszło niemal natychmiast po wejściu Niemców do miasta – skąd takie tempo?

Prof. Grzegorz Hryciuk: To wynikało z polityki Niemiec, jaką realizowali na tych terenach poprzez działania Einsatz­gruppen i, w przypadku Lwowa, Sonderkommanda dowodzonego przez Eberharda Schöngartha. Wojna, która rozpoczęła się ze Związkiem Radzieckim 22 czerwca 1941 r., była też wojną ideologiczną, i choć ci uczeni nie mieścili się w ramach komunizmu, byli w oczach nazistów postrzegani jako element skrajnie niebezpieczny.

Niemcy śledzili zachowania polskiej inteligencji na terenach ZSRR jeszcze w latach 1939–1941, wiemy to z raportów ich placówek dyplomatycznych. Oceniano w nich negatywnie polskie elity i spodziewano się, że wobec okupacji niemieckiej przyjmą wrogą postawę. Także obecny na przełomie czerwca i lipca 1941 r. we Lwowie prof. Hans Koch, niemiecki historyk, dyrektor Osteuropa Institut we Wrocławiu, wskazywał na wrogość polskich elit.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Czw 9:00, 14 Lip 2011    Temat postu:

Polscy profesorowie musieli więc zginąć jako polscy patrioci, którzy mogą sprawiać kłopoty. Ich wyeliminowanie było dla Niemców ważne.

Jednocześnie listy proskrypcyjne przygotowywano chaotycznie – tak samo przebiegały aresztowania. Zatrzymano przypadkowe osoby, a tych, których chciano zatrzymać, nie zawsze znaleziono.

Chaotyczność wynikała z tego, że informacje, którymi dysponowały niemieckie władze bezpieczeństwa, pochodziły z 1939 bądź 1940 roku. Do tej pory trwają dyskusje, w jaki sposób powstawała lista. Wydaje mi się, że inicjatywa wyszła ze strony niemieckiej. Przypuszczam też, że informatorami byli nie tylko i może nie przede wszystkim współpracownicy ukraińscy, na których zwykło się wskazywać. Choć tezę tę przyjęła prokuratura niemiecka, to warto zaznaczyć, że obok tysięcy sympatyków nacjonalistów ukraińskich Lwów w grudniu 1939 r. i styczniu 1940 r. opuściło także 6700 mieszkańców pochodzenia niemieckiego lub podających się za Niemców. Dalsza, choć już mniej liczna grupa opuściła miasto w kwietniu–czerwcu 1940 r. wraz z uchodźcami polskimi na mocy umowy radziecko-niemieckiej o wymianie uciekinierów. Niektórzy z nich wrócili w 1941 r. jako reprezentanci administracji okupacyjnej. Dane dotyczące profesorów można było znaleźć także w wydawanych co roku informatorach Uniwersytetu Jan Kazimierza czy w spisie wykładowców. Nazwiska wraz z adresami praktykujących profesorów medycyny znajdowały się m.in. w książkach telefonicznych.

Dr hab. Grzegorz Hryciuk jest historykiem, profesorem Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalizuje się w dziejach Europy Środkowej i Wschodniej oraz historii stosunków polsko-ukraińskich. Jest autorem wielu opracowań historycznych, m.in. „Polacy we Lwowie 1939–1944. Życie codzienne” (Warszawa, 2000).
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jagram
Administrator



Dołączył: 25 Maj 2007
Posty: 93
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 9:06, 09 Sie 2014    Temat postu:

Wywlekli, że rodzice Komorowskiej to...”: „Dopóki Anna Komorowska nie była pierwszą damą, gazety nie wywlekały materiałów IPN o karierze jej rodziców w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego, gdzie zarówno matkę, jak i ojca tytułowano wojskowymi dystynkcjami.


[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Sokal - historia i dzień dzisiejszy miasta i rejonu Strona Główna -> Historia i dzień dzisiejszy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin